S dieťaťom na materskej darovať krv nemôžete

Stále darkyne krvi si musia na svoje prvé darovanie po pôrode počkať.

dojcenie.jpg Ako dlho sa telo matky pripravuje na pôrod, toľko času potrebuje aj na zotavenie sa z neho.

Počas dojčenia nie je vhodný čas na darovanie krvi.  Berie sa tým ohľad na matku a potreby dieťaťa.

Jedným z dôvodov, prečo sa neodporúča  darovanie krvi dojčiacim mamičkám, je riziko zníženia laktácie po odbere. Laktácia vyžaduje veľmi vysokú hydratáciu mamičky. Darovanie krvi síce krátko, ale výrazne znižuje hydratáciu organizmu, a tak môže prispieť k nižšej produkcii materského mlieka.

Organizmus dojčiacej matky má vysoké nároky na dostatočný prísun železa. Darovaním krvi telo stratí relatívne vysoký obsah železa. A to potom môže chýbať bábätku, hlavne jeho mozgu a nervovým spojeniam.

Dieťatku však nebude chýbať len železo, ak by ste darovali krv, budú mu v materskom mlieku chýbať aj ostatné živiny, bielkoviny, minerály.

Telo mamičky

Pre organizmus matky je samotné dojčenie určitá špecifická forma záťaže. Odberom krvi by sme mohli vyvolať nedostatok živín aj u matky. Po ukončení dojčenia, samozrejme, krv darovať môžete.

Ďalším dôvodom, prečo nedoporučujeme dojčiacim matkám darovať krv, je telesná indispozícia. Aby sa predišlo krvácaniu z miesta vpichu, resp. tvorbe bolestivého hematómu s rizikom zápalu, neodporúčame zaťažovať ruku, z ktorej bol odber krvi. Dvíhanie detí na ruky je v tomto prípade veľká záťaž.

Tehotná? Zákaz vstupu na transfúziológiu

Tehotným ženám sa krv darovať zakazuje. Dokonca by nemali ísť darovať ani tie, ktoré majú podozrenie, že by mohli byť tehotné. Ak nemáte spoľahlivý výsledok z tehotenského testu, dajte si graviditu potvrdiť najskôr u svojho gynekológa. Na transfúziológii vám nebudú zisťovať tehotenstvo z krvi.

Maminky, ktoré práve porodili, si na prvé darovanie krvi počkajú najmenej deväť mesiacov, ideálne rok po pôrode a po ukončení dojčenia. Ak žena dostala krv pri alebo po pôrode, tú svoju nemôže darovať 12 mesiacov.