Krvný obraz pod obraz

Stáva sa, že nemáte ani dobrý deň a ani dobrý krvný obraz. Prečo vás niekedy na transfúznej stanici odmietnu?

vak_mala.jpg Konečne ste si vybavili voľno v práci, hnali ste sa na transfúznu stanicu s filantropickým cieľom darovať svojich 450 ml kvalitnej krvi a o pár minút namiesto odberového lôžka sedíte na zastávke autobusu. A idete domov. Bez odberu. Až vo vás kypí krv a zmieta vami pocit bezmocnosti, sklamania a strachu: čo znamená, že nemám dobrý krvný obraz?

Čo sa stalo?

Nehnevajte sa v takých chvíľach na nikoho. Ani na personál transfúzky a už vôbec nie na seba.

Najčastejšie sa stáva, že dôvodom vyradenia z odberu je nízka hladina hemoglobínu, tzv. anémia.  Príčin anémie – málokrvnosti môže byť veľmi veľa. Pravidelným darcom sa vypomstí práve v strave chýbajúce železo a vitamíny.

Výskumy dokonca potvrdili, že až 10 % darcov krvi, ktorí majú normálnu hladinu hemoglobínu a sú akceptovaní na odber krvi, má tzv. skrytý nedostatok železa. Ako sa prejavuje? Únavou, zníženým fyzickým, ale aj psychickým výkonom. Ak tento tzv. latentný nedostatok železa pretrváva dlhší čas, rozvinie sa anémia.

Bez železa je ťažko

Železo a vitamíny sú stavebné látky, ktoré prijímame v potrave. Železo je stavebným prvkom svalov, kostí a hlavne červených krviniek, v ktorých je súčasťou hemoglobínu.  V tomto krvnom farbive viaže kyslík a rozvádza ho po celom tele.

Ak si chceme dopriať železo aj na tanieri, mali by sme jesť najmä hovädzie mäso (menej železa je v rybách, bravčovom a hydinovom mäse). Vegetariáni majú zdroj železa v šošovici, cvikle, čučoriedkach, maku, kokose, pšene, tekvici, sezame.

Samotné železo nestačí

Čo sa týka vitamínov, pre krvotvorbu sú najdôležitejšie vitamín C, kyselina listová, vitamín B6 a B12. Bez prítomnosti týchto vitamínov by sa červená krvinka nevytvorila, aj keby mala k dispozícii veľkú zásobu železa. Zdrojom týchto vitamínov je predovšetkým čerstvá zelenina a strukoviny.

Preto je veľmi dôležité dbať na správnu stravu, ak aj naďalej zostať darcami krvi.