Komáre majú rady nuly, teplo a chodia na pivo

Nula, A, B a AB. To je poradie krvných skupín podľa obľúbenosti u komárov. Vedci na to prišli už v roku 1972. S najväčšou pravdepodobnosťou za to môže zloženie chemických substancií na povrchu tela, ktoré sú určené práve krvnou skupinou človeka. K povinnej výbave komára od prírody patrí špeciálny orgán, ktorý ma ukrytý v tele a ktorý mu umožňuje rozlišovať chemické zloženie prostredia, kde sa nachádza.

123komárshutterstock_124860400.jpg

Športovci ako pochúťka

Okrem krvnej skupiny 0 si komáre pochvaľujú aj ľudské teplo a oxid uhličitý. Napríklad pri športe, keď telo produkuje viac tepla a zrýchleným dychom aj viac oxidu uhličitého (CO2), sa človek stáva pre komáre vyhľadávanou pochúťkou. Tiež platí, čím väčšie telo, tým viac vyprodukovaného tepla. To je dobrá správa pre deti, pretože bývajú zväčša poštípané menej ako dospelí.

Väčšie riziko uštipnutia hrozí tehotným ženám, pretože ich telo produkuje viac oxidu uhličitého a má aj vyššiu teplotu. Ostatné ženy sa zase môžu pripraviť na to, že v strede mesačného cyklu ich budú komáre štípať častejšie. Môžu za to hormonálne zmeny.

Desiatku alebo dvanástku? Komárom je to fuk

Výskumy hovoria, že už po jednom pive nás komáre budú mať radšej. Zaujímavé však je, že to nie je práve etanol, ktorý komáre priťahuje. Aká chemická látka z piva im chutí, stále ostáva záhadou. Vedci dokonca zistili, že vyššie koncentrácie steroidov a cholesterolu na pokožke tiež priťahujú komáre.

Prečo nás štípu?

Štípu nás samičky komárov, pretože potrebujú krv na vytvorenie plodných vajíčok. Pritom môžu prenášať rôzne vírusové ochorenia, ale napríklad aj maláriu. Nákazy prenesené komármi sa vyskytujú aj v Európe. Preto darcovia krvi po dovolenke v zahraničí nemôžu ísť na odber minimálne jeden mesiac.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž