S rozbitou hlavou si dajte pauzu

Ak ste v pohybových aktivitách rovnako dobrý ako Pat a Mat v čomkoľvek, o čo sa kedy pokúšali, tento článok je určený práve vám. Prečítajte si, či môžete darovať krv s rozbitou hlavou, odfakleným prstom alebo s monoklom pod okom.

shutterstock_244068769web.jpg Modriny, odreniny, škrabance, porezanie bez šitia, podvrtnutie členku, natiahnuté šľachy. Hovoríme o ľahkých zraneniach, no aj tie vyradia darcu do času, kým sa rany úplne zahoja.  

V prípade, že ide o väčšie rany, je potrebný chirurgický zákrok alebo zošívanie, darca musí počkať na najbližší odber minimálne 4 mesiace.

Zlomeniny bez operácie. Darovať krv môžete po zahojení, bez sadrových obväzov a vtedy, keď budete môcť hýbať všetkými zlomenými končatinami tak, ako predtým. Ak ste museli pre zlomeninu pod nôž, na odber sa dostavte najskôr po pol roku.

Autonehoda, pád z bicykla alebo z lyží s tupým úrazom hlavy a s otrasom mozgu. V týchto prípadoch závisí od miery klinických prejavov. Ak do jedného mesiaca po úraze nie sú žiadne ťažkosti, zaobídete sa bez užívania liekov a bez pravidelného lekárskeho vyšetrenia, krv  darovať môžete. Ak pretrvávajú problémy, ako napríklad bolesti hlavy či závrate, je potrebné neurologické sledovanie, krv darovať nemôžete. Ak sa po úraze hlavy prejavia závažnejšie neurologické komplikácie, ako napr. epilepsia, krv darovať nemôžete ešte 2 roky po ukončení neurologickej liečby.