Pilot či rušňovodič. Povolania, pri ktorých musia byť darcovia opatrní

„Nemôžem darovať krv. Chodím na letiská, vlakové a autobusové stanice, vozím v aute cudzincov,“ hovorí taxikár Matej pri križovaní bratislavských ulíc. Čo na to odborník?

shutterstock_340476371.jpg

„V podstate neexistuje povolanie, ktorého vykonávanie by nedovoľovalo darovanie krvi,“ kontruje hematologička MUDr. Aurélia Fedorová. Spresňuje, že výnimkou je najstaršie remeslo, to sa však berie ako promiskuita.

Takže taxikárom nič nebráni darovať krv. Samozrejmosťou je splnenie podmienok, ktoré platia pre všetkých darcov, a tiež fakt, že darovať by mali ísť oddýchnutí a vyspatí.
Mali by si však dávať pozor na to, čo môže prísť po odbere krvi. Zníženie tlaku, únava, závraty. Návrat do práce bezprostredne po darovaní krvi sa im neodporúča. Je potrebné počkať minimálne 24, v niektorých prípadoch až 48 hodín.

To isté platí pre vodičov autobusov, pilotov, rušňovodičov či žeriavnikov alebo pre tých, čo pracujú vo výškach. „S určitými obmedzeniami sa môžu stretnúť šoféri kamiónov, ak chodievajú na zahraničné cesty.  V ich prípade sa individuálne prehodnocuje vhodný čas na odber krvi po návrate zo zahraničia,“ doplnila A. Fedorová.

Majú zamestnaní darcovia krvi nárok na voľno v práci?

Podľa Zákonníka práce má zamestnanec pri darovaní krvi nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy vo výške priemerného zárobku na potrebný čas. To znamená na čas cesty na odber krvi, samotný odber a zotavenie sa po odbere.