Odber v lete? Toto by ste mali vedieť

Ak ste si mysleli, že v lete kvôli dovolenkám klesá dopyt nemocníc po krvi, nemáte pravdu. Potreba krvi je v lete približne rovnaká ako počas iného obdobia v roku. Plánovaných náročnejších operačných výkonov je síce o niečo menej, no v lete je viac úrazov, ktoré často vyžadujú aj akútne podanie krvi.

shutterstock_282097670.jpg Ak sa chystáte na odber v najbližších troch mesiacoch, prečítajte si, na čo je dobré myslieť.

  1. Odber krvi je vhodné stihnúť ešte pred plánovanou dovolenkou a v dostatočnom predstihu – jeden až dva týždne. Určite nie je vhodné prísť na odber krvi tesne pred odchodom na dovolenku, najmä ak si darca naplánoval dlhšiu cestu autom ako šofér.  Odber môže jeho organizmus krátkodobo mierne oslabiť, problémom môže byť rýchlejší nástup únavy či mikrospánok.
  2. Po dovolenke na Slovensku alebo v susedných štátoch, ako je Poľsko a Česko, môže prísť darca na odber aj hneď po návrate. Dôležité je, aby sa cítil úplne zdravý a počas dovolenkového pobytu a po návrate domov nemal žiadne zdravotné ťažkosti, napríklad zvýšené teploty alebo hnačkovité ochorenia.
  3. Jeden mesiac. To je čas, po ktorom môže prísť darca na odber po dovolenke v zahraničí a po cestovaní lietadlom. Taktiež platí, že počas tohto mesiaca by nemal byť chorý. Ak ochorie, platí, že medzi najbližším odberom a úplným vyzdravením musia ubehnúť aspoň dva týždne.
  4. Ak bol darca na dovolenke v krajine, v ktorej sa vyskytuje malária, nebol očkovaný a počas pobytu neužíval žiadnu preventívnu liečbu, darovať krv môže až po pol roku od návratu. Kritické sú hlavne oblasti východnej Ázie a rovníkovej Afriky. Kritériá sú prísne najmä preto, že v týchto krajinách sa darcovia môžu nakaziť chorobami, ktoré sú prenosné krvou.

Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž