Ste zdravý? Darujte krv

Ak môžete darovať krv, neváhajte. Je to jedna z foriem pomoc nášmu východnému susedovi – Ukrajine.

"Vyzývame širokú verejnosť, aby každý kto je zdravý, prišiel darovať krv. Aby sme boli schopní plynulo zásobovať nemocničné zariadenia aj v prípade kritických situácií," zdôvodnila Martina Frigová, hovorkyňa Národnej transfúznej služby SR.

Slovensko sa aj zvyšovaním zásob krvi a transfúznych liekov pripravuje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre utečencov, ktorí prichádzajú z Ukrajiny.

Výzvu na darovanie krvi sme zverejnili s pozitívnym ohlasom aj na sociálnych sieťach projektu Moja krvná skupina. Za prejav solidarity a spolupatričnosti Vám ďakujeme!

Mobilné výjazdy

Od 28. februára 2022 Národná transfúzna služba SR obnovila aj mobilné výjazdy. Mali by sprístupniť možnosť darovania krvi väčšiemu počtu záujemcov. Bližšie informácie o plánovaných mobilných odberoch nájdete na webe ntssr.sk.

Na odberových miestach platia základné protipandemické opatrenia: nosenie respirátora, meranie teploty a dezinfekcia rúk. Na odber je najlepšie sa dopredu telefonicky objednať. Niektoré nemocnice vyžadujú negatívny antigénový test, darcom krvi ho urobia zadarmo.
Darca, ktorý bol chorý na covid-19, môže krv darovať najskôr 14 dní po prekonaní.