Newsletter mojakrvnaskupina.sk

Pilot či rušňovodič. Povolania, pri ktorých musia byť darcovia opatrní
2016-04

„Nemôžem darovať krv. Chodím na letiská, vlakové a autobusové stanice, vozím v aute cudzincov,“ hovorí taxikár Matej pri križovaní bratislavských ulíc. Čo na to odborník?

Alergikom sa sezóna skončila. Môžu darovať krv?
2016-04

Počasie naznačuje, že alergici majú hlavnú sezónu nepríjemných príznakov už za sebou. Ako to využiť? Napríklad na darovanie krvi.

Krv má len šesť týždňov. Je to boj s časom.
2016-04

Predstavte si, že máte v chladničke extrémne vzácnu tekutinu, no má to jeden háčik. Máte len 42 dní na to, aby ste ju efektívne využili, v opačnom prípade sa stane bezcennou.

Keď vám zavolajú z transfúzky, nečakajte.
2016-04

Každá krvná banka si starostlivo sleduje svoje zásoby krvi a vždy počíta s tým, že prídu nečakané situácie, kedy bude spotreba krvi nadpriemerná.

Pitie krvi je bežné. Upíri v prírode.
2016-03

Pitie krvi v prírode je veľmi bežné. Viaceré živočíšne druhy sa v podstate „živia“ krvou. Krv je zdrojom energie, proteínov, tukov aj sacharidov, napríklad pre hmyz, ako sú komáre, muchy, ploštice, pavúky, pásomnice.

100 originálnych tričiek je na ceste k majiteľom
2016-03

Na konci mája ste hrali o originálne tričká s motívom Mojej krvnej skupiny.

Darcovia krvi mali svoj deň
2016-03

Zomrel v roku 1939 doslova s pipetou v ruke, keď dostal v laboratóriu srdcový infarkt. Za svoje výskumy dostal v roku 1930 Nobelovu cenu. Reč je o Karlovi Landsteinerovi, na ktorého narodenie pripadá od roku 2004 Svetový deň darcov krvi.

Lieky neznamenajú vždy STOP
2016-03

Mnoho darkýň pred darovaním povie: „Dala som si ružovú tabletku od bolesti.“ Ak si potrebujete dať liek raz, aby sa vám uľavilo, napríklad od bolesti hlavy, darovať krv môžete.

Darovať krv po dovolenke? Choďte radšej pred
2016-02

Darovanie krvi po dovolenke strávenej mimo Slovenska nebude úplne jednoduché. Od toho, ktorú krajinu navštívite, závisí dĺžka pauzy, ktorú je potrebné si dať pred najbližším darovaním. Ideálne riešenie je darovať krv ešte pred dovolenkou.

Čo zasadiť na dobrú krv?
2016-02

Na dobrú krvotvorbu potrebujeme prijímať v strave predovšetkým dostatočné množstvo železa,  vitamínov C a B. Odporúčaný príjem železa v potrave pre dospelého je 14 mg za deň. Najviac ľahko vstrebateľného železa sa nachádza v mäse, hlavne v hovädzom a v hovädzej pečeni.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž