Newsletter mojakrvnaskupina.sk

Pitie krvi je bežné. Upíri v prírode.
2016-03

Pitie krvi v prírode je veľmi bežné. Viaceré živočíšne druhy sa v podstate „živia“ krvou. Krv je zdrojom energie, proteínov, tukov aj sacharidov, napríklad pre hmyz, ako sú komáre, muchy, ploštice, pavúky, pásomnice.

100 originálnych tričiek je na ceste k majiteľom
2016-03

Na konci mája ste hrali o originálne tričká s motívom Mojej krvnej skupiny.

Darcovia krvi mali svoj deň
2016-03

Zomrel v roku 1939 doslova s pipetou v ruke, keď dostal v laboratóriu srdcový infarkt. Za svoje výskumy dostal v roku 1930 Nobelovu cenu. Reč je o Karlovi Landsteinerovi, na ktorého narodenie pripadá od roku 2004 Svetový deň darcov krvi.

Lieky neznamenajú vždy STOP
2016-03

Mnoho darkýň pred darovaním povie: „Dala som si ružovú tabletku od bolesti.“ Ak si potrebujete dať liek raz, aby sa vám uľavilo, napríklad od bolesti hlavy, darovať krv môžete.

Darovať krv po dovolenke? Choďte radšej pred
2016-02

Darovanie krvi po dovolenke strávenej mimo Slovenska nebude úplne jednoduché. Od toho, ktorú krajinu navštívite, závisí dĺžka pauzy, ktorú je potrebné si dať pred najbližším darovaním. Ideálne riešenie je darovať krv ešte pred dovolenkou.

Čo zasadiť na dobrú krv?
2016-02

Na dobrú krvotvorbu potrebujeme prijímať v strave predovšetkým dostatočné množstvo železa,  vitamínov C a B. Odporúčaný príjem železa v potrave pre dospelého je 14 mg za deň. Najviac ľahko vstrebateľného železa sa nachádza v mäse, hlavne v hovädzom a v hovädzej pečeni.

Čo koho do toho
2016-02

Prečo sa v darcovskom dotazníku pýtajú na pobyt vo Veľkej Británii?
Otázka o pobyte vo Veľkej Británii v rokoch 1980-1996 je v dotazníku pre riziko priónovej nákazy, skôr známej ako choroby šialených kráv.

Keď transfúzna stanica príde za vami
2016-02

Ak dokážete dať dokopy aspoň 30 darcov a chcete, aby mobilná posádka prišla za vami, prečítajte si, čo je potrebné urobiť. Nie je to nič zložité.

DNA by ste v krvi nenašli
2016-01

Chceli by ste sa na červenú krvinku niekedy pozrieť zblízka? Vedzte, že na to potrebujete poriadny mikroskop.

Kedy hrozí anémia?
2016-01

Počas "svojich dní" žena stráca v priemere cca 80 ml krvi, čo v porovnaní s množstvom odobratým pri darovaní krvi nie je až tak veľa. Avšak u žien - darkýň, ktoré majú silnejšie a dlhšie krvácanie počas cyklu, sa s vyššou pravdepodobnosťou vyvinie chudokrvnosť – anémia.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž