Newsletter mojakrvnaskupina.sk

Darovať krv po dovolenke? Choďte radšej pred
2016-02

Darovanie krvi po dovolenke strávenej mimo Slovenska nebude úplne jednoduché. Od toho, ktorú krajinu navštívite, závisí dĺžka pauzy, ktorú je potrebné si dať pred najbližším darovaním. Ideálne riešenie je darovať krv ešte pred dovolenkou.

Čo zasadiť na dobrú krv?
2016-02

Na dobrú krvotvorbu potrebujeme prijímať v strave predovšetkým dostatočné množstvo železa,  vitamínov C a B. Odporúčaný príjem železa v potrave pre dospelého je 14 mg za deň. Najviac ľahko vstrebateľného železa sa nachádza v mäse, hlavne v hovädzom a v hovädzej pečeni.

Čo koho do toho
2016-02

Prečo sa v darcovskom dotazníku pýtajú na pobyt vo Veľkej Británii?
Otázka o pobyte vo Veľkej Británii v rokoch 1980-1996 je v dotazníku pre riziko priónovej nákazy, skôr známej ako choroby šialených kráv.

Keď transfúzna stanica príde za vami
2016-02

Ak dokážete dať dokopy aspoň 30 darcov a chcete, aby mobilná posádka prišla za vami, prečítajte si, čo je potrebné urobiť. Nie je to nič zložité.

DNA by ste v krvi nenašli
2016-01

Chceli by ste sa na červenú krvinku niekedy pozrieť zblízka? Vedzte, že na to potrebujete poriadny mikroskop.

Kedy hrozí anémia?
2016-01

Počas "svojich dní" žena stráca v priemere cca 80 ml krvi, čo v porovnaní s množstvom odobratým pri darovaní krvi nie je až tak veľa. Avšak u žien - darkýň, ktoré majú silnejšie a dlhšie krvácanie počas cyklu, sa s vyššou pravdepodobnosťou vyvinie chudokrvnosť – anémia.

Rozpad červených krviniek
2016-01

Jedy, toxíny, chemické látky, priveľa oxidu uhličitého. To všetko sú nebezpečenstvá pre ľudský organizmus, najmä pre krvný obeh. Povedzme si o tom viac.

Pred 100 rokmi na to prišli
2016-01

Rok 1916, v Európe zúri 1. svetová vojna. Po prvý raz sú nasadené tanky a zatiaľ čo na starom kontinente horí peklo, na druhom konci Atlantiku sa schyľuje k zásadnému objavu. V Rockefellerovom inštitúte v New Yorku sa Francis Peyton Rous a J.R. Turner zaoberajú myšlienkou, ako nakladať s krvou tak, aby sa nezrazila.

Darcovia sú podľa vedcov zdravší
2015-04

Je vedecky dokázané, že ľudia veria tomu, čo je vedecky dokázané. Takže čítajte.

Hém a Bloody Mary
2015-04

Ak ste niekedy vysvetľovali dieťaťu, prečo je obloha modrá, tráva zelená, vláda pravicová alebo ľavicová, viete, že to nebolo jednoduché. Vysvetliť, prečo je krv červená, nie je celkom jednoduché ani dospelému, teda ak sa neuspokojí s odpoveďou, že páchateľom je hemoglobín.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž