Tabletky krv nezlepšia

Chrúmať vitamínové tabletky ako lentilky s vidinou dokonalého krvného obrazu nie je najlepší nápad. Nadbytočné užívanie doplnkových vitamínov totiž kvalitu krvi nijako nezlepšuje.

shutterstock_269359883web.jpg Je pravdou, že pri pravidelnom darovaní krvi počas niekoľkých rokov má telo darcu krvi vyššie nároky na príjem vitamínov. Vo väčšine prípadov úplne stačí dbať na pravidelnú a vyváženú stravu s dostatočným príjmom čerstvej surovej zeleniny a strukovín.

Ženy

Tie to majú trochu ťažšie, najmä ak ide o pravidelné, dlhoročné darkyne krvi, ktoré sú vystavené vysokým nárokom organizmu na príjem železa. Vo väčšine prípadov je namieste užívanie doplnkov s obsahom železa, kyseliny listovej, vitamínu C. Najvhodnejšie je krátkodobé podávanie po darovaní krvi.

Prípravky s obsahom železa majú jeden problém, často sú ťažko tolerované, vyskytujú sa poruchy trávenia, ťažkosti s vyprázdňovaním. Preto je lepšie dopriať organizmu viac času na regeneráciu a predĺžiť intervaly medzi jednotlivými odbermi krvi. 

Ironmani

Maratónci, ultramaratónski bežci, triatlonisti, železní muži, známi ako ironmani. Náročné fyzické zaťaženie si pýta doplnky výživy, ako vitamíny, minerály a bielkoviny. Užívajú ich väčšinou len v čase extrémnej tréningovej alebo pretekárskej záťaže. Sami však dobre vedia, že darovať krv v tomto období nie je najlepší nápad, preto si ho načasujú skôr mimo hlavnú sezónu.

„Ironmani“

Ani užívanie kreatínu či rôznych bielkovinových doplnkov nezlepší kvalitu krvi. Skôr naopak, môže spôsobiť minerálový rozvrat, poškodenie obličiek alebo pečene. Takže v posilňovni pozor na rôzne zázračné koktaily.

Iste viete, že užívanie steroidov a anabolík bez lekárskeho odporúčania nesie so sebou riziko závažných zdravotných komplikácií. O darovaní krvi v týchto prípadoch ani nemáme čo napísať, je vylúčené.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž