Pitie krvi je bežné. Upíri v prírode.

Pitie krvi v prírode je veľmi bežné. Viaceré živočíšne druhy sa v podstate „živia“ krvou. Krv je zdrojom energie, proteínov, tukov aj sacharidov, napríklad pre hmyz, ako sú komáre, muchy, ploštice, pavúky, pásomnice.

Tieto živočíchy sú zároveň prenášačmi rôznych nebezpečných chorôb, ako malária, hemoragické horúčky či ZIKA.

upir.jpgČlovek a krv

Konzumovanie živočíšnej krvi nie je ani u človeka nič výnimočné. Tepelne spracovaná krv je bežnou súčasťou mnohých jedál. Mnohí si pochutia na jaterniciach - krvavničkách.

Pitie čerstvej živočíšnej alebo ľudskej krvi je však už iná káva. Považuje sa  za určitý druh psychickej úchylky, ktorá je opradená rúškom dohadov, tajomstiev a legiend.

Renfieldov syndróm

Odborne sa tento psychický defekt, keď má postihnutý človek neovládateľnú chuť na krv, nazýva Renfieldov syndróm. Ochorenie má niekoľko stupňov a väčšinou vzniká v súvislosti s prekonaním ťažkej psychickej traumy v detstve. Často sa spája aj s určitým typom vzrušenia.

Takzvaný vampirizmus sa vyskytuje aj dnes. Vysvetlenia sú rôzne. Od názorov, že je to prejav obyčajného nedostatku železa, až po vysvetlenia, že ide o vtelenia diabla, dedičnej posadnutosti, prevtelovanie duše prostredníctvom krvi.

Prenos ochorení

V každom prípade platí, že konzumácia čerstvej krvi je veľmi nebezpečná pre riziko prenosu rôznych ochorení.