Na čo by si mali v zime dať darcovia pozor?

Vianoce, Nový rok, fašiangy. Čas dobrého jedla, hodovania, pitia – aj alkoholických nápojov, to všetko často prispieva k dobrému pocitu, zlepšeniu nálady, ale vôbec to neprospieva nášmu zdraviu.

Väčšie množstvo viac kalorického alebo tukového jedla a viac alkoholu sa odzrkadlí aj na obsahu tuku v našich žilách, na výsledkoch pečeňových testov, a to môže byť pre darcu krvi problém. Veľa tuku v krvi znižuje kvalitu vyrobených krvných produktov, niekedy až tak, že produkt sa vôbec nedá použiť. Priveľmi jedlom a pitím zaťažená pečeň sa ukáže na pečeňových testoch a darca sa vďaka tomu nemusí k odberu vôbec dostať. Navyše bude vyradený z darovania krvi na celých 6 mesiacov. 

Vitamíny C a B treba doplniť cvikla_mks.jpg

Zima nám okrem snehu prináša aj menej ovocia a zeleniny v našom jedálnom lístku. S tým je spojený nižší príjem vitamínu C a aj vitamínu B – kyseliny listovej. Pravidelní darcovia krvi a hlavne darkyne by si preto mali dávať pozor na stravu, pretože u nich sú nároky na stavebné prvky krvotvorby veľmi vysoké.  Do stravy preto treba zaradiť mandle alebo vlašské orechy, slnečnicové semienka, kvasenú kyslú kapustu, čínsku kapustu a cviklu. Aby bola pokrytá potreba spomínaných vitamínov, denne treba zjesť minimálne jednu porciu surovej zeleniny.

Pozor na chrípku!

Teplá zima sa neoddeliteľne spája s chrípkovým obdobím. Aj keď nie vždy ide o pravú chrípku, často nás postihne len takzvané chrípke podobné ochorenie – prechladnutie alebo viróza, spoločným znakom všetkých týchto ochorení je, že ich pôvodca je vírus. Okrem toho, že sa prenáša takzvanou kvapôčkovou infekciou, môže byť prenesený aj krvou a krvnými prípravkami. Takýto prenos vírusu pacientovi s oslabenou imunitou môže byť pre neho fatálny. Preto je veľmi dôležité, ak pociťujete akékoľvek náznaky začínajúceho sa ochorenia, aj keď len slabú nádchu, škriabanie v krku, bolesti svalov, kĺbov, únavu – návštevu transfúznej stanice odložte. Pred darovaním krvi by ste sa mali minimálne 14 dní cítiť úplne zdravý.

Zranenia pri zimných športoch

qaef.png Lyžovanie, snoubording, bežky, sánkovanie. Okrem radosti z pohybu, adrenalínu, užívania si krás prírody nás môže prekvapiť aj úraz. Čo to znamená pre darcov? V prípade, že máte len niečo narazené, s malou modrinou, minimálnym opuchom, krv darovať môžete. V prípade rany, ktorú je potrebné zašiť, treba s darovaním počkať do úplného zahojenia rany – no minimálne mesiac. Ak máte úraz, ktorý je potrebné riešiť operačne, krv nemôžete darovať pol roka. Ak utrpíte akúkoľvek zlomeninu, ktorú nie je potrebné operovať, s darovaním treba počkať do jej úplného zahojenia.