O projekte

Mojakrvnaskupina.sk je neziskový projekt, ktorého garantom je zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci so Slovenským Červeným krížom.

Aj ty môžeš byť súčasťou tohto projektu a zachraňovať životy. Ak sa pridáš do Mojej krvnej skupiny na facebooku, budeme ťa informovať, ak bude v niektorej nemocnici chýbať krv. Súčasne sa dozvieš zaujímavé informácie o krvi a o jej darovaní.

Ako sa dá prostredníctvom facebooku zachrániť život?

Transfúzne centrá sa často stretávajú s nedostatkom darcov určitej krvnej skupiny. V takýchto situáciách rozhodujú minúty. Doteraz neexistoval spôsob, ako rýchlo a efektívne osloviť veľké množstvo ľudí potrebnej krvnej skupiny.

Na facebook chodí viac než 2,3 milióna obyvateľov Slovenska. Ak by sa každý darca zapojil do Mojej krvnej skupiny, o čo jednoduchšie by bolo pomáhať ...

Ako pomáhame?

Krv obyčajne potrebujú ľudia po úrazoch, pacienti pred operáciou alebo tí, ktorých zdravie sa darí udržiavať práve vďaka darovanej krvi. Príbuzní alebo priatelia takýchto ľudí sa na nás môžu obrátiť so žiadosťou o zverejnenie výzvy na darovanie krvi.

Ak sa dostanete do podobnej situácie, stačí nás osloviť krátkou správou prostredníctvom messengera.

Kde možno darovať krv?

Slovenský Červený kríž má po celom Slovensku 38 územných spolkov. Pravidelne organizuje celoslovenské darcovské kampane, ako je napríklad Valentínska či Študentská kvapka krvi. Organizuje však aj mobilné odbery.

Ak chceš darovať krv, určite tak urob. Na odber sa môžeš prihlásiť nielen telefonicky, ale už aj elektronicky na stránke Národnej transfúznej služby SR.

Ak už darcom si, možno využívaš mobilnú aplikáciu NTS SR.

Krv však môžeš ísť darovať aj hematologicko-transfúziologické oddelenie nemocnice vo svojom okolí. Kompletný zoznam odberových miest NTS SR a tých v nemocniciach nájdeš v tomto odkaze.