Poradňa

Choroby, operácie a lieky

Môžem ísť na odber, ak bol pred dvoma mesiacmi hospitalizovaný na infekčnom kvôli vírusu?

V tomto prípade je dôležité, či užívate ešte nejaké lieky v súvislosti s týmto ochorením, či ste ešte v sledovaní infektológa, či ste mali odvtedy ešte nejaké ťažkosti ako vracanie a hnačky.
Ak ste na všetky otázky odpovedali "nie", môžete darovať krv.

Môžem darovať ak mám psoriázu?

Darovať krv môžete v prípade, že psoriatické ložiská nie sú rozsiahle, sú v "kľudovom" štádiu, teda bez zápalu a mokvania. Vyšetrujúci lekár na transfúznej stanici vás vyšetrí a rozhodne, či môžete darovať krv.

Ako dlho po užívaní antibiotík sa nesmie darovať krv?

Po užívaní antibiotík môžete ísť darovať krv po 14 dňoch, ak v priebehu týchto 2 týždňov nemáte známky žiadneho ochorenia. 

Dala som si prepichnúť uši, môžem darovať?

Prepichnutie uší alebo aj iných častí tela, teda piercing je prekážkou. Po taktom zákroku nemôžete darovať krv šesť mesiacov.

Nízky tlak

Ak máte dlhodobo nižší krvný tlak, nemáte však pri tom žiadne ťažkosti ako závrate, točenie hlavy, slabosti, nemáte ťažkosti s "odpadávaním" v určitých situáciách ( napr. pri dlhšom státí) - tak po primeranej hydratácii, t.j. pred odberom vypijete aspoň pol litra tekutín - tak krv darovať môžete.

Celiakia

Ak máte pri celiakii dobré výsledky krvného obrazu, tak krv darovať môžete (väčšinou však celiatici nemajú dobré hodnoty v krvnom obraze).

Lieky na bolesť chrbtice

Počas užívania liekov nemôžete darovať krv, keď ťažkosti prejdú a nebudete potrebovať žiadnu liečbu min. 7 dní, tak môžete darovať krv.

Vysoký krvný tlak, liek Dopegyt

Pri potrebe užívania tohto lieku nie je vhodné darovať krv.

Pľúcne chlamýdie

Ak máte ťažkosti, napr. pretrvávajúci kašeľ, únava, zvýšené teploty tak krv darovať nemôžete. Ak sa cíti úplne zdravá, a ste minim 2 týždne po využívaní antibiotík a neužívate žiadne iné lieky, tak krv darovať môžete.

Ochoriem vždy po darovaní

Odber krvi je pre organizmus istá forma záťaže a stresu, u citlivejších jedincov sa takáto záťaž môže prejaviť prechodným oslabením imunity. Preto je veľmi dôležité po odbere mať dostatok odpočinku, dostatok spánku, telesne nepreťažovať organizmus, a mať stravu bohatú na vitamíny, u vás by bolo vhodné prechodne po odbere si dať aj multivitamíny určené pre darcov krvi.

Prekonaná mononukleóza

Po prekonanej mononukleóze môžete krv darovať, pokiaľ sa cítite zdravý, nie ste často chorý, nepotrebujete užívať lieky, nemáte zväčšené lymfatické uzliny.

Alergie

Pokiaľ nie je potrebné užívať lieky na alergiu a nie sú aktuálne prejavy ochorenia ako napr. silná nádcha, akútny kašeľ, ťažšie formy ekzémov - tak krv darovať môžete.

Očkovanie proti hepatitíde

Darovanie krvi po očkovaní proti hepatitíde - minimálne jeden týždeň po očkovaní sa nemôže krv darovať, t.j. medzi jednotlivými dávkami očkovania krv darovať môžete, pokiaľ nie sú žiadne zdravotné ťažkosti.

Senná nádcha

Čo sa týka darovania krvi pri sennej nádche - v čase prejavov nádchy a potreby užívania liekov krv darovať nemôže. Predpokladám, že keď je to senná nádcha - ťažkosti sú skôr v jarných a letných mesiacoch - v takomto prípade je najlepšie prísť darovať krv v zimných mesiacoch.

Vyliečenie hyperaktívnej štítnej žľazy

Po liečbe štítnej žľazy sa krv vo všeobecnosti darovať môže, ak nepotrebujete užívať už žiadne lieky.

Vysoký krvný tlak

Pri liečbe vysokého krvného tlaku nie je vhodné darovať krv.

Prekonaná infekčná žltačka

Darovať krv môžete len ak sa jednalo o žltačku - hepatitídu typu A, neužívate žiadne lieky a máte výsledky pečeňových testov v norme. Pri vyplnení dotazníka darcov a lekárskom vyšetrení musíte uviesť prekonanie infekčných ochorení.

Darovanie krvi po prekonaní boreliózy a toxoplazmózy

Krv sa môže darovať po uplynutí minimálne 6 mesiacov od laboratórne potvrdeného vyliečenia.

Očkovanie proti tetanu, čiernemu kašľu.

Po očkovaní proti tetanu, diftérii, čiernemu kašľu sa môže darovať krv, ak je darca zdravý. Môže v podstate hneď na druhý deň, ale je lepšie počkať aspoň 2-3 dni, ak by sa objavili komplikácie očkovania ako teploty, zapálené miesto vpichu očkovacej látky  - vtedy sa krv nedaruje.

Očkovanie proti chrípke

Po očkovaní proti chrípke môžete darovať krv - najlepšie je počkať 2-3 dni a ak sa nie sú žiadne zdravotné problémy, krv môže byť odobratá. Po očkovaní proti chrípke sa niekedy môže vyskytnúť tzv. flu-like syndrom, kedy môžete pociťovať niečo ako ľahké prechladnutie, resp. "ľahká" chrípka - vtedy nie je vhodné krv darovať.

Cukrovka. Môže sa pri diabetes darovať krv?

Nie, cukrovkári nemôžu darovať krv,  užívanie antidiabetík nie je vhodné pri darovaní krvi.

Hmyz. Môžem darovať po uštipnutí včelou?

Po uštipnutí včelou môžete krv darovať, pokiaľ nemáte prejavy nejakej silnej lokálnej alergickej reakcie; to znamená veľký opuch, známky zápalu v mieste uštipnutia, ak ste nemali prejavy celkovej ťažkej alergickej reakcie, tzy. anafylaktickej reakcie. Pri vyšetrení informujte transfuziologického lekára a ukážte mu miesto poštípania.

Ako dlho po laserovej operácii očí nemôžem darovať krv?

Po laserovej operácii, pokiaľ nemáte žiadne komplikácie, môžete darovať krv po mesiaci.

V triede sa vyskytol čierny kašeľ, ale ja nejavím žiadne príznaky a zajtra mám na pláne ísť darovať krv... môžem ísť? čo v prípa

 V prípade, ak ste prišli priamo do styku s ochorením, doporučujem nedarovať krv po dobu minimálne troch týždňov. Ak sa počas tejto doby u vás neprejavia príznaky žiadneho ochorenia tak môžete krv darovať.

Mal som zvýšené leukocity a zistili pri odbere že mám ASLO,bral som antibiotiká.Chcem sa spýtať, kedy môžem darovať krv?

Krv môžete darovať mesiac po užívaní antibiotík, ak výsledky krvného obrazu budú v norme a počet leukocytov upravený.

Neurogénna tetánia

Neurogénna tetánia je tzv. zvratné ochorenie, ktorého liečba  spočíva v dostatočnej relaxácii organizmu a doplnení minerálov hlavne horčíka a vápnika.

Rozhodnutie, či pacient s takouto diagnózou môže darovať krv je veľmi individuálne - závisí od toho, aké konkrétne prejavy tohto ochorenia sa u pacienta vyskytli, posúdi sa ich závažnosť, intenzita, frekvencia...Ak chcete darovať krv, doporučujem Vám zobrať si so sebou na transfúznu stanicu svoju zdravotnú dokumentáciu (zdravotnú kartu) aj s výsledkami absolvovaných vyšetrení a vyšetrujúci lekár zhodnotí Váš stav a rozhodne či už môžete krv darovať, alebo ešte s darovaním nejakú dobu počkať.

Tetania a zvýšené aslo

Zvýšené ASLO nie je problémom, krv sa darovať môže ak nemáte iné problémy v zmysle prejavov akútneho ochorenia (teploty, nádchu, kašeľ, bolesti hrdla...)

Tetania = tu nastáva trochu problém. Je potrebné vedieť bližšie okolnosti ochorenia, prejavov, liečby. Sú prejavy tetanie, ktoré dovoľujú darovať krv a sú také, pri ktorých to nie je možné. Najlepšie by bolo priniesť na transfúznu stanicu svoju zdravotnú kartu a transfúzny lekár rozhodne o vhodnosti darovania.

Po vyšetrení magnetickou rezonanciou

MR vyšetrenie nie je problém, krv darovať môžete. Dôležitejší je dôvod, prečo Vám toto vyšetrenie robili - a pre ten Vás môžu vyradiť z darovania krvi.

V rodine máme 0+ a všetci máme alergiu na penicilín. Môže to súvisieť s našou krvnou skupinou?

Aj keď vo vedeckom svete existujú názory, že určité lektíny v potravinách, v peli rastlín by mohli vyvolať reakcie u ľudí s  určitým typom krvných skupín, neexistuje však vedecký dôkaz, že to tak naozaj funguje.

Štúdie, ktoré sa zaoberali vzťahom medzi výskytom alergickej rinitídy (peľovej nádchy) a krvnými skupinami nedokázali žiadnu vzájomnú súvislosť.

Obličky. Prekonala som akútnu glomerulonefritídu. Čaká má biopsia obličiek, môžem byť darcom?

Po prekonaní akútnej glomerulonefritídy sa krv nemôže darovať 10 rokov. Vo vašom prípade však, ako píšete, stále nie je stanovená diagnóza, takže musíte počkať na výsledok diagnózy z biopsie. Po samotnom bioptickom výkone krv nemôžete darovať 6 mesiacov.

Autotransfúzia

Ako funguje autotransfúzia?

Autotransfúziu je ideálne pripraviť cca 2 týždne pred plánovanou operáciou. Avšak dá sa odber urobiť aj dva-tri dni pred operáciou. Dôležité je, o akú operáciu ide a aké hodnoty krvného obrazu má pacient. Počet odberov krvi pred transfúziou by mal určiť transfúzny lekár v spolupráci s lekárom, ktorý operáciu odporúča.

Hmotnosť, vek a odstup medzi odbermi

Osemnásť budem mať o dva dni, môžem ísť darovať už dnes?

Podľa platnej legislatívy krv môžete darovať až keď dosiahnete vek 18 rokov. Takže na prvý odber môžete prísť v deň Vašich narodenín.

Môžem darovať krv aj pred uplynutím trojmesačnej lehoty? (O týždeň - dva skôr?)

Môžete, pokiaľ budete mať dobré výsledky predodberových krvných vyšetrení.

Ako je to s odstupmi medzi odbermi? V Liptovskom Mikuláši to striktne dodržiavajú, v Martine ma zoberú aj po dvoch mesiacoch.

Podľa platných doporučení a predpisov môže muž darovať krv max. 4x do roka, teda á 3 mesiace v pravidelných intervaloch. Odber môže byť urobený aj po 2 mesiacoch v prípade, že sú dobré krvné výsledky, ale počet odberov do roka nesmie prekročiť.

Je pravda, že darovať krv môžem až rok po operácii?

Všeobecne platí, že po operácii sa nemôže darovať krv minimálne 6 mesiacov. Dôvod operácie a jej rozsah však môžu tento interval prípadne predĺžiť.

Ak som bol naposledy darovať 4.2., môžem ísť 2.5? Alebo sa to berie striktne a doba musí byť aspoň tri mesiace?

Áno, môžete ísť darovať 2.5. - podmienkou je dobrý krvný obraz. Počet odberov v kalendárnom roku Vám však nemôže presiahnuť 4x. - takže nasledujúce intervaly budú musieť byť dlhšie.

Prečo môže žena darovať krv iba raz za štyri mesiace, i keď má dostatok hemoglobínu a je zdravá?

Žena môže ísť darovať aj po 3 mesiacoch, ak má dobré výsledky krvného obrazu. Do roka však max. 3-krát. Vyplýva to zo zákona a je to ochrana darkyne krvi, aby nebolo ohrozené jej zdravie.

Vážim menej ako 50 kg, mám však 18 rokov a som zdravá. Môžem darovať krv?

Darca krvi musí vážiť minimálne 50 kg. Toto kritérium je určené vyhláškou ministerstva zdravotníctva a vyplýva z dodržania hranice bezpečnosti odberu u darcu krvi a z hľadiska dodržania kvality krvného výrobku.

Pod 50 kg sa odber nerobí, pretože odobratím potrebného množstva krvi (450ml) by bol už ohrozený samotný darca. Jednoducho jemu samému by už ostalo malo krvi pre normálne fungovanie celého organizmu.

Prečo musí mať darca nad 50 kg. Veď aj človek do 50 kg má toľko krvi ako ťažší človek.

Množstvo krvi, ktoré cirkuluje v tele je závislé na hmotnosti človeka - je to cca 8% hmotnosti. To znamená , že ľudia, ktorí menej vážia, majú aj menej krvi. Prečo práve 50kg? Pretože strata krvi 450 ml z celkove nižšieho objemu krvi už nie je bezpečná pre samotného darcu.

Prečo nemôžu darovať krv ľudia starší ako 65 rokov? Majú horšiu kvalitu krvi? Ublížilo by im darovanie vo vyššom veku?

Ľudia vo veku nad 65 rokov často užívajú lieky alebo majú nejaké ochorenia, pri ktorých sa nemôže darovať krv. Okrem toho samotný odber krvi je pre ich organizmus väčšia záťaž. Vyšší vek je spojený s vyšším výskytom napr. nádorových ochorení, ktoré sa nemusia ešte zistiť v čase odberu krvi.

Odber kostnej drene, krvnej plazmy, cytaferéza

Za aký čas po darovaní kostnej drene môžem znova darovať krv?

Po odbere kostnej drene sa krv môže darovať po minimálne troch mesiacoch, ideálne po 4-6 mesiacoch. Samozrejme podmienkou je, aby darca mal parametre krvného obrazu kompletne v norme.

Darovanie krvnej plazmy

Odber krvnej plazmy sa na Slovensku v súčasnosti nerobí, robia se len tzv. cytaferézy, to znamená, že sa z plnej krvi odoberie časť, konkrétne trombocyty a ostatné zložky sa vrátia späť darcovi. Plazma sa získava spracovaním z bežného darcovského odberu plnej krvi.

Môžem darovať krv, keď mi bola raz darovaná?

Áno, môžete darovať krv, ak ste krv dostali viac ako pred 12 mesiacmi.

Ako často môžem ísť na odber kostnej drene? Je to rozdielne medzi mužmi a ženami?

Darovať kostnú dreň - ak sa nájde zhoda s pacientom, ktorý potrebuje transplantovať kostnú dreň, alebo kmeňové bunky, tak sa odoberie kostná dreň od darcu, väčšinou jedenkrát.

Čiže odber je cielene pre konkrétneho pacienta, jednorazová záležitosť. Nedá sa to robiť pravidelne, nejako "do zásoby"...

Darcovia- určite sú lepší muži a ženy tie, ktoré ešte nemali žiadne tehotenstvo. Ženy po pôrode majú trochu pomenenú imunitu, prítomné rôzne protilátky, ktoré môžu sťažovať účinnosť transplantačnej liečby.

Ako rýchlejšie doplním červené krvinky do obehu po darovaní drene?

Aby sa červené krvinky čo najskôr po odbere podopĺňali, treba mať dostatočné zásoby samotných krviniek ako aj ich stavebných prvkov. Teda, treba mať dostatočné zásoby železa, z vitamínov hlavne C vitamín a B vitamíny (hlavne pyridoxín a kyselinu listovú).

Ideálne pre darcov krvi je, aby mali pestrú a vyváženú stravu s vysokým obsahom vitamínov už niekoľko mesiacov pred odberom. Vyplavovanie z kostnej drene začína prakticky hneď po odbere krvi.
Čo ak chcem darovať, ale som často chorá a často na liekoch? Dá sa to vôbec?
Dôležité je o aké choroby a aké lieky konkrétne ide. Ak sú to bežné prechladnutia, tak krv môžete darovať po min. dvojtýždňovom období bez príznakov akéhokoľvek ochorenia a ak budete mať dobré výsledky predtransfúznych vyšetrení.
Bolí darcu odber kostnej drene? Ako sa cíti darca po odbere, potrebuje nejaký čas na zotavenie? Je nutná diéta?

Ak sa robí odber drene z bedrovej kosti, tak sa to robí v celkovej anestézii. Určite to trochu bolí nejakú krátku dobu, miesto vpichu môže byť dlhodobejšie citlivé. Ak sa robí zber periférnych kmeňových buniek, tak to sa podobá odberu krvi, resp. takmer úplne zhoduje s odberom krvných doštičiek na separátore. Špeciálna rekonvalescencia , ani PN nie je potrebná, dôležitá je celková strava, dostatok látok potrebných pre krvotvorbu. (železo, B vitamíny, C vitamín...)

Chodím darovať krvi. Chcela by som si dať spraviť HLA testy. Budem za ne platiť? Som v prípade, kedy by niekto daroval dreň, aut

Ak sa vyšetrenie HLA realizuje u potenciálneho darcu kostnej drene a za účelom zaradenia do databázy darcov, tak sa za toto vyšetrenie neplatí. Vhodné je sa o možnosti odberu vzorky krvi na HLA vyšetrenie informovať priamo na transfúznej stanici.

Aký je rozdiel medzi darovaním krvi a kostnej drene?

Zásadný rozdiel je, že pri darovaní krvi, krv daruješ hneď, ale kostnú dreň nie, tá sa odoberá až vtedy keď sa nájde zhoda medzi pacientom, ktorý túto dreň potrebuje a darcom, ktorý je v databáze darcov kostnej drene.

Odber kostnej drene sa robí dvoma možnými spôsobmi:

  1. v celkovej anestézii sa robí odber z bedrovej kosti, kedy sa odoberie cca 700ml krvi priamo z kostnej drene.
  2. po špeciálnej príprave, t.j. po injekčnom podaní rastového faktora sa robí odber na krvinkovom separátore, podobne ako keď sa darujú krvne doštičky. Tento odber je v porovnaní z obyčajným odberom časovo náročnejší (trvá cca 1/2 až 1 hod), a odoberie sa väčšie množstvo krvi.

Do databázy darcov krvi sa môžu zaradiť ľudia od 18-45 rokov, najlepšie muži. Najprv sa u nich odoberie jedna skúmavka krvi (ako na bežný odber krvi na biochemické vyšetrenia), vyšetria sa HLA znaky a darca sa zaradí do databázy.

Kritériá na výber týchto darcov sú v podstate totožné s kritériami pre darcov krvi ( až na ten vek, bežné darovanie krvi môže byť do 60 rokov).

Samotný odber buniek kostnej drene sa robí až keď sa nájde zhodný darca k pacientovi, pričom dôležitá je zhoda v HLA znakoch, krvná skupina tu vôbec nemusí byť rovnaká.

Na Slovensku existuje databáza darcov kostnej drene, ktorá je však veľmi maličká, záujem by zo strany darcov aj bol, horšie je to s tým že nie sú peniaze na prevedenie potrebných vyšetrení, kde údajne cena týchto vyšetrení sa pohybuje okolo 330 eur.

Aký je rozdiel medzi darovaním krvi a krvnej plazmy?

Pri darovaní krvi sa odoberá tzv. celá krv, to znamená, že sa odoberú červené aj biele krvinky, krvné doštičky a aj tekutá časť krvi - plazma. Odoberá sa z jedného vpichu na ruke, odber trvá max.10 minút.

Darovanie plazmy znamená, že sa odoberie celá krv, následne sa v prístroji oddelia krvinky, ktoré sa vrátia hneď darcovi, a tekutá zložka, plazma, ostáva vo vaku. Odber sa robí z jedného vpichu alebo z dvoch, teda z obidvoch rúk. Trvá to dlhšie, cca 30-50 minút.

V súčasnosti sa u nás nerobí odber plazmy, ale odber trombocytov, t.j. krvných doštičiek.

Ako prebieha cytaferéza?

Cytaferéza je vlastne separovaný zber určitej zložky krvi. Bežne sa robí odber krvných doštičiek - trombocytov.

Darca je na takýto typ odberu pozývaný, podľa požiadaviek jednotlivých pracovísk, kde sa tieto prípravky podávajú. Je to preto, lebo trombocyty sa nemôžu dlho skladovať, musia sa podať pacientovi do 5 dní od odberu. Nedajú sa teda odoberať do "zásoby".

Cytaferetický odber trvá podstatne dlhšie ako bežný odber pri darovaní krvi, cca 20-40 min. Princíp odberu spočíva v tom, že krv sa odoberá na etapy - malý objem krvi zo žily sa odoberie do prístroja, ktorý krv scentrifuguje, t.j. oddelia sa jednotlivé zložky krvi, trombocyty ostávajú v prístroji a zvyšok - plazma a červené krvinky sa vracajú späť darcovi.

Odber môže byť, v závislosti od prístroja, z jedného vpichu, alebo z dvoch, t.j. napichnuté sú obidve ruky. Cytaferetický odber sa môže robiť častejšie, aj 1x za dva týždne.

Bol som dnes na odbere krvi, kedy najbližšie môžem ísť na cytaferézu?

Určite sú vítaní darcovia zložiek krvi, ktorí sú ochotní prísť na požiadanie transfúznej stanice. Na cytaferetický odber krvi môžete ísť mesiac po darovaní krvi. Cytaferézy s odberom krvných doštičiek s môžu uskutočniť 12x do roka, odber sa môže opakovať po 48 hod.

Chcela by som podstúpiť výmenu krvných doštičiek. Je to vôbec možné?

Výmena krvných doštičiek sa ako liečebná metóda nevyužíva, pretože by to nemalo liečebný efekt.

Hodnoty krvi

Dojčím, som aj po laparoskopickej operácii žlčníka (12/2013). Po pôrode mi zistili protilátky anti-D. Kedy môžem darovať krv?

Vo vašom prípade krv môžete ísť darovať najskôr v júli 2014, avšak len v prípade, že už v tom čase nebudete dojčiť.

Zistili mi zvýšený počet bielych krviniek, budem môcť niekedy znova darovať krv?

Zvýšený počet bielych krviniek často signalizuje v tele nejaký zápal, alebo infekciu. Môže to byť aj náhodne zachytená predzvesť ochorenia a v najbližších dňoch sa u vás môže rozvinúť horúčkové ochorenie.

Je však možné, že navonok sa žiadne ochorenie neprejaví a počet bielych krviniek sa spontánne sám upraví. Darovať krv môžete skúsiť najskôr o 14 dní, v prípade , že by sa u vás prejavilo akútne ochorenie, tak darovať krv môžete 14 dní po úplnom vyliečení. 

Mám nízku hladinu hemoglobínu a počas posledných troch odberov ma odmietli, hoci som dlhoročná darkyňa. Ako to napraviť?

U žien, ktoré darujú krv pravidelne niekoľko rokov sa stáva, že sa vyčerpajú zásoby železa a potom je hladina hemoglobínu pod normu.

Veľmi dôležitá je úprava stravy.

Je potrebné zvýšiť príjem potravín s vyšším obsahom železa, ktoré sa dobre v organizme vie vstrebať a využiť na krvotvorbu. Takými sú hlavne mäso (najmä hovädzie), šošovica, vaječný žĺtok, melasa, mak, kokos, pšeno, cvikla, orechy, čučoriedky.

Aby sa mohla vytvoriť poriadna červená krvinka, je však potrebné mať aj dostatočný príjem vitamínov skupiny B a vitamínu C. Takže k vyššie uvedeným potravinám treba pridať čerstvú zeleninu, strukoviny.  Denne by ste mali konzumovať niečo z vyššie uvedených potravín, čerstvá zelenina by mala byť denne, minimálne 300g.


Úprava hladiny hemoglobínu je záležitosť niekoľkých týždňov, až mesiacov - v závislosti od toho, aká nízka je východzia hodnota hemoglobínu. 

Vyšetrujúci lekár na transfúznej stanici by Vám mal povedať, či k úprave hodnôt vo vašich výsledkoch krvného obrazu postačí úprava stravy, alebo je potrebné nasadenie medikamentóznej liečby, poprípade či je potrebné odborné vyšetrenie.

Naposledy pri darovaní krvi mi povedali, že moje červené krvinky sú objemovo veľké, ale ich počet je v poriadku. Čo to znamená?

Objemová veľkosť krvinky závisí od viacerých faktorov - mení sa pri nedostatku niektorých živín (pri nedostatku železa je krvinka menšia, pri nedostatku vitamínov B je naopak väčšia).

Výrazná zmena veľkosti krvinky môže svedčiť aj o prítomnosti závažného ochorenia - ako sú nádorové ochorenia, ochorenia kostnej drene, rôzne pľúcne ochorenia.

Veľkosť krvinky sa mení aj u fajčiarov, alkoholikov, pri užívaní toxických látok(zväčšuje sa).

Faktorov, ktoré ovplyvňujú veľkosť krvinky je veľmi veľa, danú hodnotu musí lekár vždy posudzovať v súvislostiach s ostatnými hodnotami parametrov v krvnom obraze a hodnotami ostatných laboratórnych a iných klinických vyšetrení.

Moje hodnoty krvi sú: FE 7,4, FERRITÍN 5. Môžem darovať alebo je to málo na darovanie krvi?

Na darovanie krvi je to určite málo, treba upraviť stravovanie, okrem mäsa, resp. potravín s vyšším obsahom železa treba aj vitamíny C a B, veľa ovocia a zeleniny, resp. Fe v tabletkách - po porade s lekárom.

Akú hodnotu hemoglobínu musím mať, aby som mohla darovať krv?

Hodnota hemoglobínu u žien by mala byt vyššia ako 125 g/l. Táto hodnota však môže trochu kolísať v závislosti od laboratória / cca od 123-128g/l/ Po darovaní krvi sa treba veľmi vyvážene stravovať a konzumovať viac potravín s vyšším obsahom železa, kyseliny listovej a vitamínu C.

Krv a darovanie

Išlo to pomaly, tak mi zobrali len 420 ml. Je to v poriadku?

Rýchlosť odberu závisí v prvom rade od hydratácie darcu, t.j. či vypil dosť tekutín. Ďalej závisí aj od vpichu ihly, mohla byť napichnuta menšia žila, mohla si ihla čiastočne opierať o cievu - a toto mohlo spomaliť odber.

Darovanie krvi na meno

 Pokiaľ ide o darovanie na meno, pacient musí dostať, samozrejme, svoju krvnú skupinu a darovanie na jeho meno je v prípade nezhody krvnej skupiny skôr formálne. Vždy sa snažíme (NTS SR, pozn.red.) dodať všetku krv darovanú na meno do príslušnej krvnej banky nemocnice. Rezervácia na meno trvá 1 týždeň, pokiaľ o túto krv neprejaví krvná banka záujem, použije sa ako štandardne darovaná krv. V prípade, že niekomu nikto krv na meno nedaruje, je, samozrejme, poskytnutá pacientovi zodpovedajúca hemoterapia.
Darovanie na meno je teda aktom solidarity týchto darcov s konkrétnym pacientom, pričom sa k darcovstvu dostanú aj ľudia, ktorí by inak nedarovali. Často sa nám stáva, že motívom darovania je práve to, že niekto z rodiny alebo známych v rámci terapie krv už dostal.

Aká je trvanlivosť odobratej krvi?

Krv sa môže skladovať 42 dní.

Odpadávanie pri darovaní

Prečo ľudia po darovaní odpadávajú?

Najčastejšie preto, lebo dôjde náhle k veľkému poklesu krvného tlaku. Aby ľudia neodpadávali treba sa pred odberom krvi veľa napiť - viac ako pol litra tekutín.

Výmena krvi u detí

Ak majú rodičia dieťaťa rovnakú krvnú skupinu, môže mu to spôsobiť zdravotné problémy?

Ak majú rodičia rovnakú krvnú skupinu nespôsobuje to ich dieťaťu žiadne zdravotné problémy.

Kedy sa bábätku po darovaní musí vymieňať krv?

Spravidla vtedy, keď má vysoký bilirubín, ktorý sa v tele bábätka tvorí rozpadom červených krviniek z rôznych príčin, napríklad sa do jeho tela dostali protilátky proti bábätkovským červeným krvinkám z tela jeho matky.

Posadnutosť darovaním

Neviem sa dočkať najbližšieho odberu krvi? Prečo? Som tým posadnutá?

Posadnutosť darovaním....áno je nejaký takýto fenomén, ľudia vravia, že sa skutočne cítia lepšie po odbere, akosi ľahšie, menej bolieva hlava, ale nejaké vedecky relevantné vysvetlenie pre tento fenomén zatiaľ nie je. Niektorí mi vraveli, že presne cítia, keď prejde doba tých troch mesiacov, že musia ísť na odber, po ktorom sa cítia lepšie.

Po darovaní krvi sa vždy cítim výborne. Mám veľa energie, som hyperaktívna. Na moju sestru to má presne opačný účinok. Prečo?

Je veľa darcov, ktorým darovanie dodáva energiu. Všetko sa dá vysvetliť činnosťou nervového systému. V tele sa vyplaví viac adrenalínu a endorfínov. Sú typy ľudí, ktorých adrenalín povzbudí do činnosti, podobne ako sú typy ľudí, ktorí podávajú vyšší výkon pri nízkom tlaku vzduchu, pri zamračenom počasí alebo keď sú hladní.

Tlak krvi

Ako dlho po odbere pretrváva nízky tlak?

Väčšinou je pokles tlaku veľmi nízky a trvá veľmi krátko, nejakých pár minút. U citlivejších ľudí však môže byť pokles výraznejší a môže byť spojený aj s pocitom závrate, poprípade môže dôjsť až k odpadnutiu, vtedy je aj tlak krvi dlhšiu dobu (niekedy aj pol hodiny) výrazne nižší. Predchádzame tomu dôsledným pitím tekutín pred odberom.

Nová krvná skupina

Môže ešte vzniknúť nová krvná skupina? Ak nie, prečo? A čo by sa muselo stať, aby vznikla?

Teoreticky môže. Už aj v súčasnosti existujú raritné krvné skupiny, ktoré v sebe nesú nejakú zmutovanú časť génov, keď bude takýchto ľudí viac, a budú mať viac a viac detí....tak sa to rozšíri. Ale je to určite otázka stoviek rokov až tisícročí. Ku vzniku niečoho nového, ako aj krvnej skupiny, môžu pomôcť aj nejaké prírodné zmeny, ale museli by byť veľmi veľké.

Vyradenie z darovania krvi

Čo zapríčiňuje znížený obsah bielych krviniek a železa?

Príčin takéhoto nálezu je veľmi veľa, ale najčastejšie je to nedostatok vitamínov a železa v strave, hlavne u mladých žien s pravidelnými gynekologickými stratami. Dôležité je aký závažný je pokles počtu krviniek a železa, ako dlho trvá. Vhodné je krvný obraz opakovane skontrolovať, aby sa vylúčil ďalší pokles týchto hodnôt, potrebné je zvážiť komplexné hematologické vyšetrenie.

Pri poslednom odbere krvi ma vyradili z darcovstva. Lekár mi robil nový test a tým zistil, že som v minulosti prekonala žltačku.

Áno, pred niekoľkými rokmi sa zaviedol nový test, ktorý vie zachytiť aj štádiá žltačky, ktoré predchádzajúce testy nedokázali.

Na vylúčenie aktívneho ochorenia, resp. na potvrdenie nosičstva vírusu žltačky sa robia tzv. konfirmačné testy. Keď sa potvrdí nosičstvo vírusu, krv sa už nesmie darovať. 

Kolegovia, ktorí už darovali krv po prekonaní žltačky: je dôležité rozlíšiť aký typ žltačky prekonali a aké mali výsledky konfirmačných vyšetrení.

Prečo je z darcovstva krvi vylúčený každý, kto sa zdržiaval viac ako pol roka vo Veľkej Británii medzi rokmi 1980 - 1996?

Ľudia, ktorí žili v daných rokoch vo Veľkej Británii, sú vylúčení z darovania krvi pre tzv. chorobu šialených kráv.

Ide o prenosné ochorenie mozgového tkaniva. V tom čase sa na území Británie vyskytovalo a je teoreticky možné, že sa ním mohli ľudia nakaziť.

Je prenosné krvou a môže trvať niekoľko rokov, kým sa u nakazeného prejaví. Vylúčenie z darovania má čisto preventívny charakter, aby nedošlo k prenosu skrytej infekcie.

Ženy, tehotenstvo, dojčenie

Infekcia HPV

 HPV - ak sa jedná o infekciu ľudským papilovírusom, tak krv darovať nemôžete. Po úplnom vyliečení infekcie potvrdenej ošetrujúcim lekárom môžete ísť krv darovať. Prekonané ochorenie je potrebné uviesť v dotazníku darcu krvi.

Pôrod

Darovať krv môžete najskôr po uplynutí 9 mesiacov od pôrodu. Ideálnejšie je až po uplynutí 1 roku. Ak matka dojčí, je vhodnejšie pre matku počkať a krv darovať až po ukončení dojčenia.

Umelé prerušenie tehotenstva

Krv nemôžete darovať po dobu celých 6 mesiacov od výkonu.

Tehotenstvo

Pri darovaní krvi vám tehotenský hormón vyšetrovať nebudú. Ak je predpoklad, že môžete byť tehotná, tak krv nie je vhodné darovať, doporučujem počkať na výsledok tehotenského testu.

Operácia krčka maternice

Po operácii sa krv môže darovať najskôr o 6 mesiacov. Keďže sa jednalo o krčok maternice, tu je dôležité aj aký bol histologický nález, či je potrebná nejaká ďalšia liečba, sledovanie, či sa jednalo o onkologické ochorenie. Podľa toho sa potom môže čas k ďalšiemu darovaniu krvi predĺžiť, resp. je možné , že už nebude možné krv v budúcnosti darovať.

Zavedené vnútromaternicové teliesko

Čiastočné obmedzenie darovania krvi trikrát do roka pre ženy je z dôvodu zvýšených fyziologických krvných strát menštruáciou. Vo Vašom prípade informujte vyšetrujúceho transfuziologického lekára, ktorý po vyhodnotení laboratórnych parametrov zváži možnosť častejšieho darovania krvi. Ak ste pravidelná darkyňa krvi, bolo by veľmi vhodné dohodnúť sa na transfúznej stanici o možnosti pozvania na odber, t.j. ak by ste v danom roku už darovala krv 3x, ale transfúzna stanica by mala akútnu potrebu Vašej krvnej skupiny je možné, aby Vás priamo pozvali na odber.

Cestovanie

Doprial som si exotiku - Srí Lanka, kedy môžem darovať?

Po návrate z dovolenky na Srí Lanke musíte počkať minimálne mesiac. Ak počas doby štyroch týždňov po návrate sa neobjavia žiadne zdravotné ťažkosti, tak môžete ísť darovať krv.

Bol som v Nemecku, môžem ísť darovať hneď?

Po návrate z Nemecka je potrebné počkať minimálne štyri týždne. Ak sa nevyskytnú žiadne zdravotné ťažkosti v priebehu tohto obdobia, môžete darovať krv.

Ako dlho po návrate z Egypta nesmiem darovať krv?

Ak nemáte po uplynutí štyroch mesiacov od návratu z dovolenky v Egypte krv žiadne zdravotné problémy, môžete darovať krv.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž