Plesy, lyže aj chrípka. Toto sú nástrahy zimy pre darcov krvi

Po Vianociach sú tu fašiangy s plesovou sezónou. Menej pohybu, viac ťažších jedál a aj nejaká tá kvapka alkoholu. K tomu chrípka a v horšom prípade aj úraz na snehu. Na čo si dať pozor, ak plánujete darovať krv v zime?

Počítajte kalórie aj poháriky


Väčšie množstvo kalorických potravín alebo "tučného" jedla sa môže odzrkadliť aj na obsahu tuku v našich žilách. Alkohol zase môže ovplyvniť výsledky pečeňových testov. Oboje môže byť pre darcu krvi problém.

Veľa tuku v krvi znižuje kvalitu vyrobených krvných produktov, niekedy až tak, že sa produkt vôbec nedá použiť. Pre nevyhovujúce pečeňové testy sa darca nemusí na odberu vôbec dostať. Navyše bude vyradený z darovania krvi na celých 6 mesiacov. 

Vitamíny C a B treba doplniť cvikla_mks.jpg

Či chceme, alebo nie v zime mávame obyčajne na tanieri menej ovocia a zeleniny. To sa odráža aj na nižšom príjme vitamínu C a vitamínu B – kyseliny listovej. Pravidelní darcovia krvi a najmä darkyne by si preto mali dávať pozor na stravu. Nároky na stavebné prvky krvotvorby sú u nich veľmi vysoké.

Do stravy sa odporúča zaradiť orechy, najmä mandle alebo vlašské orechy, slnečnicové semienka, ale tiež všetky druhy dostupnej zeleniny - kvasenú kyslú kapustu, čínsku kapustu a cviklu. Na pokrytie potreba spomínaných vitamínov treba denne zjesť minimálne jednu porciu surovej zeleniny.

Pozor na chrípku!

Teplá zima, akú máme aj v tomto roku, sa neoddeliteľne spája s chrípkovým obdobím. Nemusí ísť o pravú chrípku, stačia aj takzvané chrípke podobné ochorenie – prechladnutie alebo viróza či stále aktuálny covid-19. Ich spoločným znakom je vírusový pôvod. Neprenáša sa len takzvanou kvapôčkovou infekciou, ale aj krvou a krvnými prípravkami. Pre pacienta s oslabenou imunitou môže byť fatálny.

Ak teda pociťujete akékoľvek náznaky začínajúceho sa ochorenia, aj keď len slabú nádchu, škriabanie v krku, bolesti svalov, kĺbov, únavu – návštevu transfúznej stanice odložte. Pred darovaním krvi by ste sa mali minimálne 14 dní cítiť úplne zdravý.

Zranenia pri zimných športoch

qaef.png Lyžovanie, snoubording, bežky, sánkovanie. Okrem radosti z pohybu, adrenalínu, užívania si krás prírody nás môže prekvapiť aj úraz. Čo to znamená pre darcov?

Ak máte len niečo narazené, menšie modriny či slabší opuch, krv darovať môžete. Ak ste však utŕžili ranu, ktorú bolo potrebné zašiť, treba s darovaním počkať do úplného zahojenia rany – no minimálne mesiac. Po úraze, ktorý je potrebné riešiť operačne, krv nemôžete darovať pol roka. Pri zlomenine, ktorú nie je potrebné operovať, treba s darovaním počkať do jej úplného zahojenia.