Ako darovať krv pre konkrétneho človeka?

Prosíme, darujte krv pre Evu C., lieči sa v sa v nemocnici v Prešove. Potrebuje krv skupiny A-. Dostali ste takýto e-mail alebo ste sa stretli s podobnou žiadosťou o pomoc na internete alebo na Facebooku?

Kľúčová otázka v tej chvíli znie: Chceli by ste pomôcť, ale neviete, čo robiť? Poradíme vám. Prečítajte si jednoduchý návod, ako postupovať.

kvapka_krvi_odber.jpg Ak máte vhodnú krvnú skupinu, presvedčte sa, či ste aj vhodný darca. To znamená, že musíte spĺňať základné podmienky ako vek od 18 do 60 rokov, vážiť minimálne 50 kilogramov, nebyť nosičom vírusu HIV ani mať prekonanú žltačku (hepatitídu) typu B a C či trpieť iným závažným ochorením. Potom sa môžete vybrať na odberné miesto, teda na transfúznu stanicu Národnej transfúznej služby SR, ich zoznam nájdete napríklad tu.

Ak chcete darovať krv pre konkrétneho človeka, stačí pri registrácii na odberovom mieste povedať, že krv chcete darovať na dané meno. Do ruky dostanete tlačivo, ktoré je potrebné vyplniť. V ňom uvediete svoje meno, meno človeka, ktorému darujete svoju krv, a miesto, kde je pacient hospitalizovaný, teda názov oddelenia a nemocnice. Potvrdenie o darovaní potom treba doručiť na toto oddelenie. Transfúzny príspevok bude rezervovaný sedem dní od odberu.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž