Darcovia sú podľa vedcov zdravší

Je vedecky dokázané, že ľudia veria tomu, čo je vedecky dokázané. Takže čítajte.

shutterstock_329261456web.jpg Vedci zistili, že u darcov krvi je o 88% nižšia pravdepodobnosť srdcového infarktu a o 33% nižšia pravdepodobnosť, že ochorejú na kardiovaskulárne ochorenie. Aspoň tak to tvrdia odborníci podľa údajov publikovaných v americkom epidemiologickom časopise.

Vysvetľujú si to tým,

že skupina darcov krvi je vo všeobecnosti tá zdravšia skupina populácie v porovnaní s ľuďmi, ktorí krv pravidelne nedarujú. Majú nižšie hodnoty tlaku krvi a nižšie hladiny cholesterolu.

Okrem toho tu zohráva úlohu železo a jeho vplyv na rozvoj aterosklerózy. Darovaním krvi stráca telo cca 220 mg železa, a tým znižuje riziko srdcových chorôb.

V tomto zmysle je vyslovene výhodné darovanie krvi hlavne pre mladých mužov, u ktorých je testosterón príčinou vyššej krvotvorby. Pravidelným darovaním krvi si udržiavajú optimálne hodnoty krvného obrazu. Navyše sa aj fyzicky cítia lepšie.

Pravidelné prehliadky

Medzi benefity pravidelného darovania krvi určite patria aj častejšie lekárske a laboratórne vyšetrenia, teda akési preventívne prehliadky darcu pred každým odberom.

Kedy nedarovať

Samotné darovanie krvi nie je pre zdravie darcu nijako škodlivé. U ľudí s nízkym krvným tlakom môže dôjsť po darovaní aj napriek dôkladnej príprave pred odberom, dôslednej hydratácii organizmu k poklesu tlaku krvi, ktorý môžu fyzicky ťažšie zvládať, môžu pociťovať dlhšie trvajúce závrate, pocit na zvracanie. Aj keď ide skôr o ojedinelé prípady, darovanie krvi sa neodporúča.