Darovať krv po dovolenke? Choďte radšej pred

Darovanie krvi po dovolenke strávenej mimo Slovenska nebude úplne jednoduché. Od toho, ktorú krajinu navštívite, závisí dĺžka pauzy, ktorú je potrebné si dať pred najbližším darovaním. Ideálne riešenie je darovať krv ešte pred dovolenkou.

Bez problémov môžete prísť darovať krv aj deň pred odchodom. Musíte však počítať s tým, že kufre sa vám budú zdať ťažšie, pretože môžete byť oslabený. Mali by na to myslieť hlavne šoféri. Takže ak sa chystáte autom do Chorvátska a budete šoférovať, je lepšie nenechávať si to na poslednú chvíľu.

shutterstock_287299238.jpg

Iný kraj, iný...

Pri dlhšom pobyte v krajinách Európy je potrebné počkať do najbližšieho odberu aspoň dva týždne. Samozrejme, v tomto čase sa musíte cítiť dobre. Ak by ste  však dovolenkovali v oblastiach, ktoré križujú utečenci z Afriky a z Ázie, je potrebné počkať minimálne 30 dní.

2kuforshutterstock_182468729.jpg

Všeobecne platí jednoduché pravidlo - po návšteve krajiny mimo Európy sa určite nechystajte darovať krv prvý mesiac po návrate. Ak ste navštívili malarické oblasti, ako Afrika a juhovýchodná Ázia, nebudete môcť darovať dokonca celých 6 mesiacov.


Okrem prestávky je dôležité aj to, ako ste sa počas nej cítili. Ak sa u vás vyskytli prejavy infekčného ochorenia, ako napríklad hnačky a vysoké teploty, čas, počas ktorého nemôžete darovať krv, sa môže ešte predĺžiť. Na ako dlho, o tom rozhodne vyšetrujúci lekár na transfúznej stanici.

Prečo vlastne také obmedzenia?

Z dôvodu minimalizovania rizika prenosu ochorení.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž