Čo zasadiť na dobrú krv?

Na dobrú krvotvorbu potrebujeme prijímať v strave predovšetkým dostatočné množstvo železa,  vitamínov C a B. Odporúčaný príjem železa v potrave pre dospelého je 14 mg za deň. Najviac ľahko vstrebateľného železa sa nachádza v mäse, hlavne v hovädzom a v hovädzej pečeni.

Strukoviny

shutterstock_393812212.jpgKrava v maštali však nie je nevyhnutnou podmienkou dobrého krvného obrazu. Aj v rastlinnej strave z našich záhrad nájdeme dobré zdroje železa pre krvinky. Medzi najlepšie plodiny patrí fazuľa, hlavne biela odroda.

Veľmi dobrým zdrojom je aj šošovica, aj keď je pravda, že tú v našich podmienkach veľmi nepestujeme. Dobrou strukovinou pre krv je aj hrášok. Strukoviny majú všeobecne vysoký obsah železa a zároveň sú výborným zdrojom bielkovín.

Všetko zelené

Všetko zelené, čo rastie v záhradke, je pre darcov super. Aj taká burina, ako žihľava a púpavové listy, je hlavne teraz na jar perfektným zdrojom stavebných prvkov krvotvorby. Výborná je aj brokolica, špenát, rukola, paprika, zelená fazuľka, mangold, čakanka či kel.

Ale aj červená zelenina, ako cvikla a paradajky, je skvelá pre krvotvorbu. Zelenina obsahuje výhodnú kombináciu vitamínov, okrem železa obsahuje aj dostatok vitamínu C, ktorý podporuje vstrebávanie železa z tráviaceho traktu.

Ovocie

Maliny, čierne ríbezle, jahody, černice, čučoriedky, arónie, to sú všetko druhy ovocia, ktoré odporúčame na dobrú krv. Na zahodenie však nie je ani obyčajné jablko.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž