Pán darca, tak čo, pili ste?

Spýtala sa ma lekárka po tom, čo som prišiel k vedomiu. Nie, nepil, a hneď bolo jasné, že sa  baví s darcom amatérom. Prípravu na darovanie krvi treba brať vážne. Pozrime sa teda bližšie na to, čo mu predchádza.

NL_pitny_rezim.jpg Raňajky

Donekonečna opakovaná téma, a predsa sa nájdu. Tí, čo sa po odbere ledva na nohy postavia. Darujú pol litra tekutín a čudujú sa, že sa im točí hlava a krúti svet.

„Napíšte to tam veľkými písmenami. RÁNO PRED DAROVANÍM KRVI SA TREBA DOBRE NAPIŤ A DAŤ SI ĽAHKÉ RAŇAJKY!“ 

Taká bola žiadosť našej odborníčky, hematologičky MUDr. Aurélie Fedorovej, ktorá pre vás tvorí poradňu na Facebooku krvných skupín aj v tomto newslettri. Spýtali sme sa jej, čo konkrétne si treba zajesť a vypiť pred odberom.

Prísne strážené tajomstvo znie:

  • Na raňajky si dáte pečivo s lekvárom, medom, čaj alebo sušienky.

ranajky.jpg Aj ignorant zdravej životosprávy vie, že telo naštartujú pred odberom sacharidy. Zabudnite na páročky, sardinkovú nátierku s cibuľou, rezník z nedele alebo praženicu.

  • A už vôbec nejedzte mliečne výrobky.

Maslo, mlieko, syry alebo jogurty totiž zvýšia podiel tukov v krvi. A pri spracovaní plazmy sa táto premení na produkt, ktorý laboranti môžu vyliať akurát tak „do koša“, a nie do pacienta čakajúceho na transfúziu.

Pitný režim pred odberom

Aj malé deti vedia, že k sa k nemu káva neráta. Čaj môže byť, voda je ideálna. Alkohol naposledy predvčerom :-). A cigarety ideálne nikdy. Ak už musíte, pred odberom nefajčite vôbec.

Tekutiny by ste mali začať popíjať hneď zrána. Nech sa z nich do žíl dostane čo najviac. Nečakajte na dobrý čaj, ktorý dostanete až po odbere. Vieme, že si na ňom radi pochutnáte.  No kým sa k nemu dostanete, môže byť neskoro - takže, doma pijeme, po odbere pijeme a pijeme až do večera. Koľko len chcete, veď zo zákona máte nárok na deň voľna.

Toto vás zaujíma:

Je pravda, že na darovanie krvi ma musí odporučiť obvodný lekár?

Na darovanie krvi nie je potrebné  písomné odporučenie od obvodného lekára. Ani pre prvodarcov.
Aby vyšetrujúci transfúzny lekár mohol posúdiť komplexne zdravotný stav darcu, je potrebné si veľmi pozorne prečítať a vyplniť dotazník, ktorý darca dostane pri registrácii na transfúznej stanici.
Dotazník treba čítať pozorne pri každom odbere, aj keď už darca daroval krv viackrát, otázky v dotazníku sa priebežne aktualizujú a menia.
Ľudia, ktorí dostali transfúziu krvi sú vyradení z darovania krvi na dobu 12 mesiacov.
Výnimku tvoria ľudia, ktorí dostali transfúziu krvi v Anglicku alebo Francúzku v rokoch 1985-1998. Títo ľudia sú trvale vyradení z darovania krvi.