7 mýtov o darovaní krvi

Mýtus 1: Idem darovať krv, idem nalačno.

Na odber krvi k lekárovi, ktorý potrebuje skontrolovať našu kondíciu, biochemické hodnoty, ako cukor, tuky, či na pečeňové testy, chodíme nalačno. Ak však idete krv darovať, rozhodne nehladujte. Dvadsaťštyri hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne dva litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy) a ráno pred odberom aspoň pol litra. Na raňajky si doprajte ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med. Diétne stravovanie je vhodné aj minimálne deň pred odberom. To znamená, nejesť ťažké a mastné jedlá a aj večera pred darovaním krvi by mala byť striedma.

Mýtus 2: Po darovaní krvi budem slabý.

Ak dodržíte pitný režim pred darovaním krvi, 15-20 minútový oddych tesne po ňom, doplníte si tekutiny a zjete ľahké jedlo, únave sa môžete vyhnúť.

Mýtus 3: Ak užívam lieky, nemôžem darovať krv.

Užívanie niekoľkých skupín liekov, napríklad na vysoký tlak, nebráni v darovaní krvi. O tom, ako presne postupovať pred darovaním krvi, vás bude informovať lekár – transfúziológ. Ak ste sledovaný lekárom, váš tlak je pod kontrolou a stabilizovaný, darovať krv môžete.  Stačí, ak v deň odberu krvi, neužijete liek ráno, ale vezmete si ho až po odbere krvi. 

Mýtus 4: Tetovaní darovať krv nemôžu.

Darcovia krvi s novým tetovaním sú dočasne - na šesť mesiacov vyradení z darovania krvi. Bezpečnosť príjemcu krvi je na prvom mieste. Po tejto ochrannej lehote sú opäť vítaní na odberových miestach.

Mýtus 5: Cvičenie a darovanie krvi nejde dokopy.

Darovaním 450ml krvi sa spustí fyziologický proces obnovy červených krviniek a ostatných zložiek krvi. Zaujímavosťou je, že pri tomto procese telo spotrebuje približne 650kJ energie. Je to ako absolvovanie časti  tréningu. Preto interval pravidelného darovania krvi (muži 1 x za 3 mesiace, ženy  1 x za 4 mesiace) nijako neobmedzuje zdravú populáciu v rekreačnom športovaní.

Mýtus 6: Naposledy ma vyradili z darovania, takže som s darovaním skončil.

Darca krvi môže byť vyradený dočasne alebo natrvalo. Závisí to od mnohých kritérií (darca môže byť napríklad vyradený dočasne pre anémiu, alebo pre iné okolnosti, ktoré sú zvyčajne prechodným stavom). Ak dôvod na dočasné vyradenie pominul, je darca krvi opäť zaradený do zoznamu darcov krvi.

Mýtus 7: Veľa ľudí daruje krv, takže ja nemusím.

Pri jednej operácii srdca pacient potrebuje aj päť transfúznych jednotiek, pri autonehode sa môže spotrebovať 50 jednotiek krvi, pri liečbe leukémie je často potrebných aj osem transfúznych jednotiek týždenne. Krv je vzácna a darcovia krvi nenahraditeľní. Každý z nich je vítaný.