Knižka o darovaní, ktorej bude rozumieť každý

Na svete je prvá knižka o darcovstve krvi, ktorej bude rozumieť aj úplne bežný Slovák. Na to, aby ste sa dozvedeli o krvi a darovaní všetko potrebné, už nebudete potrebovať základ z medicíny ani biológie. Doplnená bola ilustráciami a bude široko dostupná. Pokrstená bola len pred pár dňami.

krst1.jpg Krstnými otcami boli olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth a prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš. Krstili „vínnou transfúziou“. Výtlačok publikácie ňou symbolicky pokvapkali.

Publikácia Kvapka po kvapke vznikla pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý bude 14. júna.

Matej Tóth (vľavo) a Viliam Dobiáš © FOTO PRAVDA: IVAN MAJERSKÝ

Je vyvrcholením viac ako dvojročnej spolupráce denníka Pravda a zdravotnej poisťovne Dôvera na sérii článkov o darovaní krvi, ktoré teraz spojili do jedného celku. Distribuovaná bude ako príloha denníka Pravda 12. júna a čoskoro ju nájdete aj v pobočkách Dôvery. Záštitu nad publikáciou prebral Slovenský Červený kríž a ilustroval ju výtvarník Ivan Popovič.

SÚŤAŽ! Spočítajte počet ilustrácii v publikácii Kvapka po kvapke, pripojte svoje meno a adresu, pošlite to do 16. júna na darujemekrv@dovera.sk a ste v hre o tablet Samsung GALAXY TAB3Lite. Výhercu budeme kontaktovať!

Krstilo sa v reprezentatívnych priestoroch neco winery v Modre. Krv a víno predsa  majú niečo spoločné. Krst moderovala Aneta Parišková, ktorá má s darcovstvom krvi bohaté skúsenosti aj ako ambasádorka projektu Moja krvná skupina. 

Na podujatí boli ocenení aj darcovia krvi a ľudia, ktorí sa významne podieľali na šírení povedomia o darovaní krvi a zároveň boli súčasťou seriálu článkov, na základe ktorého publikácia vznikla. Päť ľudí, medzi nimi traja mnohonásobní darcovia, učiteľka, ktorá k darcovstvu priviedla stovky svojich študentov, a lekárka -  hematologička, ktorá s darcami pracuje celý život a zároveň bola odbornou garantkou publikácie. Ocenenia odovzdali generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan a zástupca šéfredaktorky denníka Pravda Jakub Prokeš.

krst4.jpg Akcia bola obohatená aj o živé vystúpenie výtvarníčky Tiny Minor, ktorá stvárnila Matej Tótha. Okrem pera na to použila červené víno. Martin Kultan obraz venoval Slovenskému Červenému krížu.

Matej Tóth a Tina Minor © FOTO PRAVDA: IVAN MAJERSKÝ

Ocenení:

Margita Rozimantová, nikdy krv darovať nemohla, pretože nikdy neprekročila povinnú váhu 50 kg. Pre darcovstvo ale získala stovky nadšencov, väčšinou z radov svojich študentov a neskôr aj ich rodičov. Svoj projekt Kvapka krvi a neskôr Kvapka krvi OA (obchodná akadémia) realizovala 16 rokov! Organizovala mobilné výjazdy, pri najúspešnejšom z nich sa zišlo až 196 darcov.

Gabriel Kosnáč, držiteľ Kňazovického plakety (viac ako 100 odberov za 30 rokov). Prispôsobil si biblické heslo „Zadarmo som dostal, zadarmo dávam“. Je majiteľom druhej najvzácnejšej skupiny a Rh faktora B-. Potvrdzuje, že od darovania krvi môže vzniknúť niečo ako pozitívna závislosť.

Ivana Bruncviková, držiteľka Kňazovického plakety (okolo 100 odberov)
Keď jej v minulosti vyoperovali nádor a zistili, že je nezhubný, rozhodla sa poďakovať svojou krvou osudu za to, že je nažive. Jej krv A1 s negatívnym Rh faktorom je vzácna preto, lebo všetky jej podskupiny sú zhodné. Tvrdí, že aj vďaka pravidelnému darovaniu krvi si udržala pevné zdravie a pozitívny prístup k životu.

krst3.jpg Zdenko Pavlů, držiteľ Kňazovického plakety (200 odberov -  daroval aj plazmu)
Neskutočné číslo 200 odberov dosiahol vďaka tomu, že darovával aj krvnú plazmu, ktorá sa na rozdiel od krvi môže darovať každé dva týždne. Dnes je predsedom Klubu darcov krvi v Ružomberku.

foto: zľava Jakub Prokeš, Ivan Popovič, Viliam Dobiáš, Ivana Bruncviková, Margita Rozimantová, Zdenko Pavlů, Bianka Stuppacherová, Klára Sviteková, Matej Tóth, Aneta Parišková, Martin Kultan. © FOTO PRAVDA: IVAN MAJERSKÝ

MUDr. Klára Sviteková, lekárka – hematologička
Pracovala ako hlavná lekárka Národnej transfúznej služby SR, pracovisko Ružinov. V roku 2014 dostala Cenu primátora mesta Bratislava a ocenenie SČK za rozvoj darcovstva v SR a v Bratislave. Je aj odbornou garantkou publikácie Kvapka po kvapke.

Špeciálne poďakovanie patrí redaktorke denníka Pravda Bianke Stuppacherovej, ktorá väčšinu textov publikácie napísala.