V odberových miestach chránia darcov aj darovanú krv


Ak sa už dlhšie chystáte darovať krv, neváhajte. Nedostatok tekutiny, ktorá sa nedá ničím nahradiť, hlásia nemocnice po celom Slovensku. Nákazy sa obávať netreba, na odberových miestach myslia na zdravie darcu aj „obdarovaného".

„Chýbajú všetky krvné skupiny," upozorňuje primárka transfúziologického oddelenia v Nemocnice s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave Mária Hanáčková.

Na odberových miestach platia prísne hygienické opatrenia, ktoré chránia darcov, personál, ale aj transfúzny liek čiže spracovanú darovanú krv.

Bezpečnosť darcov je dôvodom, pre ktorý aktuálne nefungujú mobilné odberové jednotky. Na darovanie je najlepšie objednať sa telefonicky na presný čas. Odberové centrá, samozrejme, neodmietnu ani neohlásených darcov.

Bezpečnosť darcov

Samozrejmosťou je používanie rúšok alebo inej ochrany tváre, dezinfekcia rúk a meranie telesnej teploty pri vstupe do priestorov odberových pracovísk.

V odberovej miestnosti sa dodržiavajú rozostupy - naraz v nej môže byť nižší počet darcov, ako je obvyklé. Odberné kreslá sa po každom pacientovi dezinfikujú, pri odbere sa používa jednorazový materiál.

Každý darca vypĺňa okrem Dotazníka darcu krvi takzvaný checklist. Uvádza v ňom, či je zdravý, či neprišiel do kontaktu s osobou chorou na COVID-19 a svoju cestovateľskú anamnézu za uplynulých 14 dní.

„Takisto sa v checkliste uvádza, či záujemca o darovanie krvi sám neprekonal COVID-19," spresnila primárka rožňavskej transfúziológie.

Ak darca prekonal túto diagnózu, krv môže darovať najskôr 14 dní po vyliečení a bude potrebovať negatívny výsledok PCR testu na koronavírus. Ak príde krv darovať 28 dní po úplnom vyliečení, test už nepotrebuje.

Darcovia, ktorí žijú alebo pracujú v zahraničí, takzvaní pendleri momentálne darovať krv nemôžu.

Krv v karanténe

Obavy nemusia mať ani pacienti, ktorí darovanú krv dostanú. Po vyhlásení pandémie ochorenia COVID-19 bola zavedená 14-dňová karantenizácia transfúznych liekov.

Ak by sa v priebehu týchto 14 dní zmenil zdravotný stav darcu, musí to oznámiť odberovému pracovisku. Zaväzuje sa k tomu v poučení, ktoré podpisuje pri darovaní krvi.

„Aj keď sa prenos COVID-19 transfúziou krvi sa doteraz nikde na svete nepotvrdil, opatrnosti nikdy nie je dosť," uzavrela Mária Hanáčková.