Béčko alebo nulka? Kto má viac infarktov?

Niektoré choroby sa častejšie vyskytujú u „nositeľov“ konkrétnych krvných skupín. Ak viete, aká krv vám koluje v žilách, môžete sa sústrediť na prevenciu. Ktoré ochorenia to sú?

Mladé mamičky nechcú po narodení bábätka nič zanedbať, zvlášť ak ide o zdravie. O to väčšie býva ich prekvapenie, keď na otázku o krvnej skupine dieťatka nedostanú odpoveď.

Krvná skupina AB0 sa totiž u novorodencov bežne nevyšetruje. „Výsledok vyšetrenia môže byť skreslený, čo môže viesť k zbytočným nedorozumeniam,“ vysvetľuje primárka Hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice sv. Barbory v Rožňave Mária Hanáčková.

Presnejšie sa dá krvná skupina určiť v treťom až šiestom mesiaci života, spoľahlivo až u detí vo veku od 5 do 10 rokov.

Neveriaci lekári?

Ak máte to šťastie a ste zdravý, ani neskôr nemusí byť dôvod podstúpiť vyšetrenie, ktoré by ukázalo, aká krv vám koluje v žilách.

Vo všeobecnosti nie je nevyhnutné nosiť túto informáciu v hlave. Ak by ste ju aj ovládali, lekári si ju pred prípadnou transfúziou krvi aj tak overia po vlastnej linke.

„Krvná skupina sa vyšetruje pred plánovanými chirurgickými zákrokmi, respektíve pred všetkými výkonmi, ktoré by mohli byť sprevádzané zvýšeným krvácaním a prípadnou potrebou podania transfúzie,“ vysvetľuje lekárka.

Ako zistím svoju krvnú skupinu?

  1. Požiadajte o vyšetrenie svojho praktického lekára.
  2. Môžete si ju nechať vyšetriť ako samoplatca v laboratóriu.
  3. Kúpte si domáci test, ktorý je dostupný v lekárňach.

Univerzálna nulka

Ak je nutné krv podať pacientovi okamžite a nie je čas na vyšetrenia, dostane krv krvnej skupiny 0 negatív. O tejto krvnej skupine sa dá povedať, že je „univerzálna“. „Krvné banky si ju chránia a usilujú sa mať vždy v zálohe pre výnimočné prípady,“ vysvetľuje Mária Hanáčková.

Informáciu o svojej krvnej skupine zväčša v hlave nosia darcovia krvi, ktorí vďaka nej dokážu zareagovať na výzvy napríklad aj v projekte Moja krvná skupina. Znalosť krvnej skupiny sa hodí aj ľuďom, ktorí pestujú rizikové športy alebo majú nebezpečné povolanie, napríklad vojakom.

Táto informácia však môže byť pre každého z nás užitočná aj z iného dôvodu. Ľudia s konkrétnymi krvnými skupinami bývajú náchylnejší na niektoré ochorenia.

Kto je náchylnejší na infarkt a kto na vredy?

„Nemôžeme povedať, že je to predispozícia. Ale sú štúdie, ktoré popisujú vzťah krvných skupín s rôznym ochoreniam. Napríklad človek s krvnou skupinou Rh- býva náchylnejší na srdcovo-cievne ochorenia,“ vysvetľuje lekárka.

Ľudia s negatívnym Rh faktorom preto neurobia zle, keď si budú dávať väčší pozor na svoju stravu. U žien s krvnou skupinou A alebo B je zase vyššie riziko preeklampsie (ochorenie ciev placenty), žilového trombembolizmu (výskyt krvnej zrazeniny v cievnom systéme) a tehotenskej cukrovky v porovnaní s pacientkami s krvnou skupinou 0.

Pred týmito ochoreniami sa majte na pozore

0 dvanástnikový vred, tuberkulóza, ťažší priebeh cholery
A karcinóm žalúdka, nádory slinnej žľazy, zvýšené riziko trombóz, naopak znížený výskyt žlčníkových kameňov
B vyšší výskyt infarktu myokardu, ľahší prenos HIV, karcinóm pankreasu (podžalúdkovej žľazy), infekcie spôsobené napríklad pneumokokom, E. coli