Darcovia a darkyne krvi, ďakujeme vám!

V uplynulých mesiacoch sme sa opakovane obracali na darcov a darkyne krvi. Keď pribúdali pacienti s covidom, aj keď sa začal vojenský konflikt na Ukrajine. Je čas poďakovať vám, milé darkyne, milí darcovia.

Tí, ktorí krv darujú na Slovensku a v ďalších zhruba 60 krajinách, to robia bez nároku na akúkoľvek odmenu. O to viac si ich dobročinnosť ceníme.

Súťaž na facebooku

V projekte Moja krvná skupina sme pre vás pripravili aspoň symbolickú odmenu. V utorok 14. júna štartujeme súťaž o tričká s logom Moja krvná skupina.

V hre je 14 tričiek pre 7 víťazov. Stačí zodpovedať jednoduchú otázku na našej fanúšikovskej stránke Mojakrvnaskupina.sk na facebooku.

Zoznam zliav na leto 2022

Máme pre vás aj zoznam zliav, ktorý by mohol byť užitočný pri cestách po Slovensku. Zisťovali sme za vás, ktoré inštitúcie ponúkajú nižšie vstupné práve pre darcov krvi.

Prečo 14. jún?

Sviatok darcov má v kalendári svoje miesto už 19 rokov. Dátum 14. jún nie je náhodný.

V tento deň v roku 1868 sa v Badene pri Viedni narodil lekár Karl Landsteiner. Práve on ktorý funkciu systému 4 krvných skupín. Aký význam mal v dejinách transfuziológie tento objav, za ktorý jeho autor získal Nobelovu cenu, sa dočítate v tomto článku

Heslo tohtoročného Svetového dňa darcov krvi znie "Darovanie krvi je prejavom solidarity. Pripojte sa k úsiliu a zachráňte životy". Hlavné oslavy sa konajú v Mexiku.