Chcete darovať krv po dovolenke? Toto by ste mali vedieť

Ak sa chcete po prázdninách vrátiť k darovaniu krvi, začnite overovaním informácií. Na odber sa dostanete najskôr 7 dní po návrate spoza hraníc. Pozor, môže to byť aj mesiac — a to ste si nemuseli ani palec omočiť v mori.

Niet sa kam ponáhľať. Ak ste sa vrátili z dovolenky v európskej krajine , pokojne si najprv vybaľte kufre. Ak sa cítite byť fit, krv môžete darovať 7 dní po jej opustení.

Toto pravidlo má aj výnimky. Aj návšteva blízkej európskej krajiny , napríklad niektorých častí Maďarska alebo niektorého z gréckych ostrovov vás môže vyradiť z darcovstva na nasledujúci mesiac (28 dní). Môžu za to endémie spôsobené vírusom Západonílskej horúčky a horúčky Dengue, ktoré sa v posledných rokoch vyskytli aj v Európe. Zoznam aktuálnych rizikových oblastí nájdete v tomto odkaze

Zhruba mesačná prestávka (28 dní) platí pre mimoeurópske dovolenkové destinácie , ktoré postupne objavujú aj našinci, ako sú Turecko, Spojené arabské emiráty, Tunisko, Egypt či USA . Aby ste mali istotu, najlepšie je informovať sa pred odberom v pracovisku Národnej transfúznej služby SR .

Pri niektorých „exotickejších" krajinách si však treba urobiť až polročnú pauzu. Takéto pravidlo platí pre Tanzániu, Dominikánsku republiku, niektoré časti Thajska .

Jeden až šesť mesiacov treba čakať na ďalší odber, ak ste si užili dovolenku v Indii, Indonézii, Malajzii, južnej Afrike či v Mexiku.

Keďže riziko niektorých ochorení sa môže v rôznych častiach krajiny líšiť, aj doba vyradenia z darcovstva môže byť odlišná. Platí to napríklad pre Thajsko . Ak sa vrátite z bežných dovolenkových destinácií, ako sú juh Phuketu, z Bangkoku alebo ostrovov provincie Krabi , k darcovstvu sa môžete vrátiť už po mesiaci. Po návšteve ostatných častí tejto ázijskej krajiny budete musieť na svoj ďalší odber čakať pol roka.

Okrem prestávky je dôležité aj to, ako ste sa počas nej cítili. Ak sa u vás vyskytli prejavy infekčného ochorenia, ako napríklad hnačky a vysoké teploty, čas, počas ktorého nemôžete darovať krv, sa môže ešte predĺžiť. Na ako dlho, o tom rozhodne vyšetrujúci lekár v odbernom pracovisku.

Zdroj: www.ntssr.sk