Študentská kvapka krvi 2023

Máte vo svojom okolí mladých ľudí so srdcom na správnom mieste? Povedzte im o Študentskej kvapke krvi 2023.

Kampaň so sloganom Shareni svoju krv a život Ti dá like odštartovala v pondelok 23. októbra. Jej cieľom je osloviť prvodarcov spomedzi mladých ľudí, ktorí by sa mohli zaradiť medzi pravidelných darcov.

Študentskú kvapku krvi organizuje už 29. krát Slovenský Červený kríž, v tomto roku v spolupráci s Mojou krvnou skupinou.

„Chceme budovať aktívnu základňu darcov v tejto vekovej kategórii, pretože nám chýbajú a práve v nich vidíme budúcnosť bezpríspevkového darcovstva krvi,“ zdôrazňuje Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

cover.png

Kam ísť darovať krv?

Študentská kvapka krvi potrvá štyri týždne – do 17. novembra. Mladí ľudia môžu v tomto čase darovať krv kdekoľvek na Slovensku – v odberových miestach Národnej transfúznej služby alebo na transfuziologických oddeleniach nemocníc.

„O darovaní krvi som nikdy nepremýšľal, až kým ma vlani neoslovili z Mojej krvnej skupiny, aby som sa stal ich ambasádorom. Pochopil som, že krv sa nedá ničím nahradiť a jediný spôsob, ako ju získať, je od darcov, “ vysvetľuje ambasádor Mojej krvnej skupiny, influencer Oliver Oswald.

Aj nepríjemné otázky

V kampani sa tento rok organizátori snažia odpovedať aj na nepríjemné otázky, pre ktoré mladí ľudia môžu váhať, či krv darovať alebo nie.

  • Kde môžem darovať krv?
  • Môžem darovať krv, ak užívam hormonálnu antikoncepciu?
  • A čo ak som pred pár dňami žúroval?

Sledujte sociálne siete Mojej krvnej skupiny a Slovenského Červeného kríža a dozviete sa viac.