3 rady, ako si do krvi po odbere doplniť potrebné látky

V prvom newslettri sme si vysvetľovali, prečo je pre darcu dôležité, aby do svojich žíl pred odberom napumpoval nejaké ľahké sacharidy a hlavne veľa vody. Nastal čas pripraviť vás na ďalšiu dobrú radu.

Iba dobrými raňajkami pred odberom darca nezaistí, že sa o svoju krv postaral tak, aby sa po viacnásobných odberoch nestal jedným z pacientov. Nezabudnite, ak sa o svoju krv nepostaráte, s darovaním ste skončili. A potom vám zostane už len tá závislosť od vyplavených endorfínov.

Železo, železo, oželezilo si ma?

Neprekvapí vás, ak povieme, že odporúčame racionálnu stravu. Pravidelný darca však okrem toho musí dávať viac pozor na to, či sa mu jedlo na tanieri dostatočne železí.

Naše telo má po darovaní veľký apetít práve na železo, určite si popýta vitamíny a bielkoviny.
No najdôležitejšie zo všetkého je železo, najmä u žien. Čo to znamená?

sosovica_vajco.jpg Ak ste pravidelným darcom, denne by ste mali na svoj tanier zaradiť niečo z týchto potravín: mäso alebo šošovicu, pšeno či vaječný žĺtok, brokolicu, mak, orechy, kokos či melasu.

Klince vám v bruchu nevyrastú a do žíl sa železo nedostane, ak popri tom nebudete jesť aj vitamíny skupiny B a C. To pre vás znamená ďalšiu dávku čerstvej zeleniny, ideálne v množstve päť porcií denne po sto gramov. Dohromady by ste denne mali zjesť pol kila zeleniny.

Kde sú tie vitamíny?

To, čo k železu potrebujete, nájdete napr. v listových šalátoch, čínskej kapuste, obyčajnej kapuste, rukole, špenáte, paradajkách, uhorke a paprike.
S ovocím to nemusíte preháňať, môžete si ho dopriať, no stačí menej než  zeleniny. Odporúčame surové jahody, čučoriedky, plody arónie, zimolezu a čierne ríbezle.

Čo to je za bobule?

vitaminy_ovocie.jpg Vieme, že medzi darcami krvi sú aj vášniví záhradkári. Ak máte doma ešte medzi rajčinami a zemiakmi voľné miesto, skúste si tam nasadiť niečo z vitamínov. Arónia čiernoplodá aj zimolez sú nenáročné kríky s vysokou pridanou hodnotou.

Taká arónia čiernoplodá je krík s bobuľami, ako má jarabina. Má jedlé čierne plody, síce s nižším obsahom vitamínu C (10 - 60 mg na 100 g), ale s veľkým množstvom ďalších fyziologicky cenných látok. Obsahuje bioflavonoidy vrátane vitamínu P, vitamíny PP, B2, B9, karotény, pektínové látky, rutín (skôr označovaný ako vitamín P), triesloviny. Sorbitu obsahujú až 3,5% - je náhradou cukru pre chorých na cukrovku.

Darcov krvi poteší jej vysoký  obsah železa a mikroelementov - ako napr.: bór, fluór, mangán, meď, kobalt, molybdén a ďalšie.

Zimolez kamčatský alebo kamčatská čučoriedka, Lonicera kamschatica, je taktiež kríček s modrými bobuľami, plnými vitamínov.