Po návšteve zubára treba počkať

Aký vplyv má na možnosť darovať krv vytrhnutie zuba, dentálna hygiena či väčší zubný kaz? Odpoveď je 72 hodín.

ThinkstockPhotos-453229841.jpg Vŕtanie

Pri vŕtaní do zuba a následnom uložení plomby musí pred najbližším odberom uplynúť aspoň 24 hodín. To platí, ak išlo o malý zubný kaz a na druhý deň po ošetrení je všetko v poriadku, bez bolestí a ťažkostí. Ak však išlo o väčší zákrok, treba počkať tri dni, teda 72 hodín.

Zašívanie

Ak bolo potrebné po vytrhnutí zuba aj zašívať ranu, je potrebné počkať až do jej úplného zahojenia. V prípade, že po ošetrení chrupu boli nasadené antibiotiká, najbližšie môže ísť darca na ober až po 7 až 10 dní od doužívania antibiotík.

Čistenie

A čo ak darca absolvoval profesionálne vyčistenie chrupu, teda takzvanú dentálnu hygienu? Aj v tomto prípade je potrebné dodržať až 72-hodinovú lehotu do najbližšieho darovania. Pri čistení môže dôjsť, ako hovoria zubári, k mikrotraumám na mäkkých tkanivách, hlavne na ďasnách a ústnym baktériám sa otvorí cesta do krvného obehu. V skratke, môžu sa objaviť malé ranky, cez ktoré sa môžu dostať baktérie z úst do krvi.

Ak je darca zdravý, jeho imunitný systém si s baktériami hravo poradí, po niektorých hodinách budú baktérie v obehu zlikvidované. Ak by však v tomto čase darca daroval krv, baktérie by sa mohli zostať v darovanej krvi a ohroziť pacientov. 

Ešte jedna informácia pre úplnosť. V prípade preventívnej prehliadky, bez ošetrenia chrupu, môže ísť darca na odber ihneď.


Ďakujeme za každú kvapku krvi

Copyright © Dôvera, 2010. Idea & Design ZRGZ|DGTL ZARAGUZA Digital
Dôvera Slovenský červený kríž