Váhate, či môžete darovať krv? Poradíme

Môžem darovať krv, ak mám alergiu? Aký dlhý čas musí uplynúť od pôrodu? A zlučuje sa darcovstvo s dojčením? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky nájdete v našej poradni.

Základné podmienky pre darovanie krvi sú jasné: darca musí mať najmenej 18 a najviac 65 rokov, jeho hmotnosť nesmie byť nižšia ako 50 kíl a musí byť zdravý. Život však prináša rôzne situácie, ktoré môžu darovanie skomplikovať.

Pre takéto prípady je tu naša poradňa. Nájdete v nej prehľadne usporiadané najčastejšie situácie, v ktorých je potrebné darovanie krvi odložiť, prípadne sa ho úplne vzdať. Dozviete sa v nej napríklad aj to, že po tetovaní či pírsingu sa odporúča urobiť si do ďalšeho darovania aspoň šesťmesačnú prestávku.

Váhate, či sa môžete stať darcom, ak užívate lieky? Aj v takýchto prípadoch vieme poradiť. Stačí, ak zadáte názov lieku do našej "liekovej kalkulačky".

Nenašli ste odpoveď? Napíšte nám. Staňte sa naším fanúšikom na facebooku a pošlite nám otázku v súkromnej správe. Po konzultácii s odborníkom vám pošleme odpoveď.