Alergia a darovanie krvi sa nevylučujú

Patríte medzi ľudí, ktorí na jar nevychádzajú z domu bez vreckovky a spreja do nosa? Sezónna alergia dokáže poriadne znepríjemniť život. S darovaním krvi sa však nevylučuje. Kedy je najvhodnejší čas na odber?

Mnohí z nás reagujú na pele stromov, tráv alebo na plesne. Naše oči, koža alebo nos sa bránia, hoci im nehrozí nijaké nebezpečenstvo. Tento druh alergie sa nazýva aj senná nádcha.

Imunitný systém v tele alergika sa správa ku alergénu ako k votrelcovi. Po kontakte s ním vylučuje chemické látky histamín, leukotriény a prostaglandíny. A tie spôsobujú kýchanie, svrbenie v nose, opuchnutie očí alebo vyrážky na koži.

Najosvedčenejší trik, ako sa im vyhnúť, je vedieť ich správne identifikovať a vyhýbať sa im. Platí tiež, že liečená alergia má miernejšie prejavy ako tá, ktorá sa nelieči.

Aj ľudia so sezónnymi alergiami však môžu darovať krv. Jedinou podmienkou je, aby v čase darovania netrpeli alergickými prejavmi a neužívali lieky proti alergii. Preto je lepšie naplánovať si darovanie krvi na zimné mesiace.

Vedeli ste, že na nosové spreje, ktoré sú jedným z najmilších spoločníkov mnohých alergikov, môže vzniknúť nepríjemná závislosť?