Oliver Oswald: Pocit, aký nemá človek ani po výplate!

Hviezda slovenských seriálov a moderátor Oliver Oswald sa stal ambasádorom Mojej krvnej skupiny. Vlani v septembri s nami daroval krv a svoj prvý odber zdokumentoval aj na sociálnych sieťach. Mal rovnaké pocity z darovania, aké zažívajú naši pravidelní darcovia? A bude po prvom odbere nasledovať ďalší? O tom všetkom sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.

Aké ohlasy ste mali na svoje prvé darovanie krvi, o ktorom ste informovali na sociálnych sieťach?

Bola to jedna z najvydarenejších kampaní, ktorá vo mne vyvolala skutočný pocit eufórie. Keď propagujete napríklad krémiky, je fajn, ak si ich potom ľudia kúpia. Ale toto je niečo iné. Propagujeme hlbšiu myšlienku, niečo, o čom mnohí ľudia nemajú dosť informácií, možno sa aj odberu boja. Za necelý rok rok od môjho prvého odberu som sa naživo stretol s desiatkami ľudí, ktorí mi povedali, že išli darovať krv aj vďaka mne a mali z toho perfektný pocit. Ľudia mi písali na sociálne siete, že to išli vyskúšať, iní sa pochválili, že chodia darovať pravidelne. Ten pocit po darovaní je na nezaplatenie.

Ako ste sa pozerali na darcovstvo krvi predtým?

Budem úprimný, vôbec som o tom nerozmýšľal. Človek rieši svoj stereotyp, prácu. Kým niektoré veci neprídu do jeho života samy, nezamýšľa sa nad nimi. V mojom okolí sa darcovstvo neriešilo. Nikto mi nepovedal, že je to v pohode, že sa s tým dá zachrániť život. Je to pritom niečo, čo zaberie hodinku času a čoho sa netreba báť. Navyše darca pomôže sám sebe a má z toho aj nejaké výhody. Keď má Dôvera oslovila s projektom Moja krvná skupina, povedal som si: „Waw!“ Určite je veľa takých ľudí, ktorí o darcovstve nevedeli a my sme im ho priblížili. Napokon video malo viac ako 400-tisíc zobrazení. Ukázali sme mladým ľuďom, že je to veľmi prospešné a zároveň veľmi jednoduché. Hodina vášho času a pár kvapiek krvi môže niekomu zachrániť život.

Keď sa na to pozrieme vašou terajšou optikou a s odstupom času, aké sú výhody darovania krvi?

Najväčšia výhoda, ktorú vám nikto nezoberie, je pocit po darovaní. Deň pred odberom som sa rozprával s jedným známym, ktorý mi povedal, že budem mať neskutočný pocit, ako keby som zrazu začal lietať, pocítim eufóriu, ktorú nevedel k ničomu prirovnať. Taký pocit, nemá človek ani po sexe, ani po výplate. Tak som si povedal, že uvidíme. Už viem, ako to myslel. Môžem povedať, že po odbere som mal neopísateľný pocit, celý som bol ľahší, vysmiaty. Dobrý pocit, ktorý som mal sám zo seba, pretrvával niekoľko dní.

A okrem dobrého pocitu?

Ďalšia výhoda, o ktorej darcovia nemusia vedieť, sú zľavy, ktoré im ponúkajú na rôznych športoviskách alebo kultúrnych akciách. Stačí sa na ne opýtať alebo si ich nájsť na webe mojakrvnaskupina.sk. Pred odberom sa človek zadarmo naje a napije, pekne sa o vás postarajú v odberovom mieste, dostane čajík, bagetku, aj to ma potešilo. A dôležitá je vec je vlastné zdravie: darcovia krvi majú nárok na preventívnu prehliadku každý rok, kým ostatní raz za dva roky. Od zdravotnej poisťovne dostane darca balík vitamínov. Okrem toho pred odberom vašu krv vyšetria, takže máte svoje zdravie pod kontrolou. Vždy som sa staral o svoje zdravie, toto je pre mňa bonus navyše.