Pite - radšej viac ako menej

Samozrejme, najlepšia na pitie je voda. A ak ste darcom krvi a chystáte sa na odber v lete, pridajte jeden či dva poháre navyše.

Najmenej dva, v lete aj tri litre deň pred odberom. A aspoň pol litra pred tým, ako sa posadíte do odberového kresla.

Také sú odporúčania pre darcov krvi, ak sa bavíme o pitnom režime. Najlepšia je voda, čaj či džús.

Pitný režim

Káva sa do pitného režimu ani v tomto prípade nepočíta. Dať si ju k ľahkým raňajkám môžete bez väčších výčitiek.

Mala by však byť bez mlieka. Maslo, mlieko, syry alebo jogurty totiž zvýšia podiel tukov v krvi. Zvlášť dôležité je dodržať toto pravidlo pred darovaním krvnej plazmy.

Raňajky musia byť

Ísť na odber krvi bez raňajok je nezmysel, hoci tento mýtus medzi ľuďmi stále koluje. Nalačno sa chodí na odber krvi, ak ide o krvné testy. Darcovia by si naopak mali dopriať kvalitné ľahké raňajky.

Sacharidmi na úvod dňa nič nepokazíte. Pečivo s medom alebo džemom, ovocie a zelenina či ovsené vločky sú ideálnym riešením. Tučné jedlá by ste naopak mali vynechať už večer pred plánovaným odberom.

Cigareta a alkohol majú stop

Z komba káva a cigareta druhú položku určite vynechajte. Ak sa inak nedá, v deň odberu určite. Alebo najmenej šesť hodín pred samotným darovaním.

O tom, že alkohol a darovanie sa vylučujú, netreba hovoriť. Abstinovať najmenej osem až desať hodín pred odberom by nemusel byť problém pre nikoho, kto príde na odberové miesto so šľachetným úmyslom.

Šetrite sa

Darovanie krvi má pozitívne účinky na darcu. To je stará známa pravda. Nič však netreba „prepáliť“ a aj darca sa musí šetriť.

Nielen preto, že ich nikdy nie je skutočne dosť. Ale aj preto, aby si pri odbere 0,4 litra krvi sami neublížili.

Nie je preto dobrý nápad ísť na odber tesne po nočnej zmene alebo po tréningu na ironmana.

Aké situácie môžu darcov krvi prekvapiť v lete?

Uštipnutie včelou

Ak nemáte prejavy silnej lokálnej alergickej reakcie, krv môžete darovať. Darovanie krvi sa vylučuje s veľkým opuchom, známkami zápalu v mieste uštipnutia a, samozrejme, s prejavmi celkovej ťažkej alergickej reakcie, tzv. anafylaktickej reakcie. Pri vyšetrení preto o uštipnutí včelou informujte transfuziologického lekára a ukážte mu miesto poštípania.

Menší úraz – modriny, škrabance

Darovanie krvi odporúčame až po vymiznutí príznakov.

Úraz so šitím

Po menších chirurgických zákrokoch môže ísť darca na odber 1 týždeň po zahojení a vybratí stehov. Podľa stavu a rozsahu chirurgického zásahu odporúčame skontaktovať sa s lekárom transfuziologického zariadenia.

Otras mozgu

Otras mozgu vás nevylučuje trvalo z darovania. O možnosti darovania krvi rozhoduje lekár transfuziologického pracoviska pred samotným odberom.

Salmonelóza

Salmonelóza je črevné infekčné ochorenie, darovanie odporúčame až 3 týždne po preliečení.

Uštipnutie kliešťom

Po uštípnutí kliešťom je potrebné počkať aspoň mesiac. Ak nemá darca problémy po mesiaci (začervenanie v mieste prisatia kliešťa, teploty, bolesť a pod.), môže ísť darovať krv. Ak má problémy, mal by navštíviť infektológa.

Viac podobných prípadov nájdete v našej poradni.